Goldman Sachs Group, ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılması beklenen faiz indirimi tahminini temmuzdan eylüle öteledi. Goldman Sachs, global bankalar ve aracı kurumlar arasında faiz indirimi beklentisini erteleyenler arasına katıldı.

Ekonomistlerin Değerlendirmesi

Goldman Sachs'ın baş ekonomisti Jan Hatzius ve ekibi, yatırımcılara yönelik yayınladıkları notta, ekonominin hala gevşemeyi haklı çıkarmak için çok dirençli olduğuna dair işaretler bulunduğunu belirtti. "Bu haftanın başlarında, Fed yetkililerinden gelen yorumların, Temmuz ayında yapılacak bir indirimin muhtemelen sadece daha iyi enflasyon rakamları değil, aynı zamanda faaliyet veya işgücü piyasası verilerinde anlamlı yumuşaklık işaretleri gerektireceğini gösterdiğini belirtmiştik" dedi.

Faiz İndirimi Tahminleri Değişiyor

Goldman Sachs, Wall Street'te Fed'in temmuz ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını iddia eden son bankalardan biriydi. Ancak, Nomura Securities de bu hafta başında yaptığı açıklamada, "Faiz indirimleri için eşik yükselmiş görünüyor" diyerek beklentisini temmuzdan eylüle öteledi.

Goldman Sachs'ın tahminine göre, Fed 2024 yılına kadar her çeyrekte bir ya da iki toplantıda bir olmak üzere toplam iki faiz indirimi yapacak. Bu, ikinci faiz indiriminin aralık ayında yapılacağı anlamına geliyor.

Diğer Kurumların Beklentileri

JPMorgan Chase ve Citigroup ise temmuzda bir faiz indirimi yapılacağını öngören az sayıdaki banka ve aracı kurum arasında yer alıyor. Bu durum, faiz indirimi beklentilerinin bankalar arasında farklılık gösterdiğini ortaya koyuyor.

Editör: Merve Öney