Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik, SGK'ya bütçeden ayrılan miktarın 2024 yılında yüzde 10 azaltılmaya çalışıldığını belirtti. Ayrıca, tüm emeklilere 5 bin TL seyyanen zam yapılabileceğini, ancak bu durumun bütçeye 900 milyar lira ek maliyet getireceğini ifade etti. Çelik, bu önerisinin nedenlerini madde madde sıraladı.

Emekli Maaşlarında Öngörülen Artış ve Maliyetler

Prof. Dr. Aziz Çelik'e göre, mevcut bütçe büyüklükleri dikkate alındığında, en düşük yaşlılık aylığının 15.000 TL'ye tamamlanması ve aylıklarda 5 bin TL artışın mümkün olduğu belirtiliyor. Bu artışın 16 milyon emekli ve hak sahibine yapılması durumunda yıllık maliyetin yaklaşık 900 milyar lira olacağı hesaplanıyor.

Bütçeden SGK'ya Aktarılan Kaynaklar ve Yüzde 10 Düşüş

2008'den bu yana SGK'ya aktarılan kaynakların bütçeye oranı genellikle yüzde 15-20 arasında değişkenlik göstermiş. 2024 bütçesiyle bu oranın yüzde 10'a düşürülmesi planlanıyor ve bütçeden SGK'ya transfer için ayrılan kaynak 1,2 trilyon lira olarak belirlenmiş.

Kaynakların Yeterliliği ve Zam İmkanları

Prof. Dr. Aziz Çelik, bütçeden SGK'ya aktarılan kaynağın yüzde 17 olması durumunda emeklilere 5 bin lira zam yapılmasının mümkün olduğunu savunuyor. 2008 sonrası dönemde daha yüksek oranlarda kaynak aktarımının mümkün olduğunu belirten Çelik, şu anki düşüşün nedenlerini sorguluyor ve geçmiş yıllardaki oranların korunması durumunda kaynak sorununun olmayacağını vurguluyor.

Editör: Halit Alptekin