Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in, 8 Mart Cuma gece yarısından sonra yapılması beklenen değerlendirmesinde, Türkiye'nin kredi notunu 'B' seviyesinde koruması öngörülüyor. Ayrıca, Türkiye'nin kredi not görünümünün "durağan"dan "pozitif"e yükseltilmesi bekleniyor.

Ekonomistlerin Beklentileri ve Anket Sonuçları

Foreks Haber tarafından yapılan ve 13 ekonomistin katıldığı ankete göre, katılımcıların 12'si Türkiye'nin kredi notunun "B" seviyesinde kalacağını, 1 ekonomist ise "B+" seviyesine yükseltilmesini bekliyor. Görünüm konusunda ise 9 ekonomist "durağan"dan "pozitif"e yükseltileceğini, 4 ekonomist ise "durağan" görünümün korunacağını öngörüyor.

Fitch'in Önceki Değerlendirmeleri

Fitch, en son 8 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye'nin "B+" kredi notunu "B"ye düşürmüş ve görünümünü "negatif" olarak belirlemişti. 8 Eylül 2023 tarihinde ise, görünüm beklentilere paralel şekilde "negatif"ten "durağan"a yükseltilmişti. Şimdiki değerlendirmenin, bu önceki kararların ışığında yapılması ve Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu göz önünde bulundurması bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin