Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Halkın Gücü Partisi (PPP), First Lady'nin Dior marka bir çanta hediye olarak kabul ettiğini gösteren gizli kamera görüntüleri sebebiyle zor bir durumla karşı karşıya. Nisan ayında yapılacak seçimler öncesinde ortaya çıkan bu durum, partinin parlamentoda çoğunluğu yeniden ele geçirme çabalarını tehdit ediyor.

Başkan ve Eşinden Özür Talebi

PPP'nin bazı üyeleri, yerel medya tarafından "Dior çanta skandalı" olarak adlandırılan olaya ilişkin olarak, Başkan Yoon ve eşi Kim Keon Hee'den özür dilemelerini ve çantayı almanın uygunsuz olduğunu kabul etmelerini talep ediyor. Yoon'un ofisi ise konuyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Siyasi Riskler ve İstifa Baskıları

Siyasi analistler, Yoon'un sessizliğinin ve parti içindeki anlaşmazlıklar nedeniyle liderin istifasını zorlamasının, 10 Nisan seçimleri öncesinde partiyi olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor. Siyasi analist Rhee Jong-hoon, bu durumu "siyasi bir bomba" olarak nitelendiriyor.

Yoon Hükümetinin Azınlık Durumu

Yoon, 2022'de yakın bir seçim kazanmış olmasına rağmen, partisi rakip Demokrat Parti'nin kontrolündeki parlamentoda azınlıkta bulunuyor.

Hediye Kabulü ve Yasal İhlaller

Analistler, Kim Keon Hee'nin bir hükümet yetkilisinin eşi olarak 3 milyon won değerindeki çantayı kabul etmesinin rüşvetle mücadele yasalarını ihlal etmiş olabileceğini ifade ediyor. Başkanın destekçileri ise Kim'in yasadışı bir komplo ve karalama kampanyasının kurbanı olduğunu savunuyor.

Gizli Kamera Olayının Ortaya Çıkışı

Kasım ayında bir YouTube kanalı, Koreli Amerikalı Rahip Abraham Choi'nin Kim Keon Hee'ye çantayı verirken çektiği gizli kamera görüntülerini yayınladı. Choi, Yoon'un Kuzey Kore politikasına duyduğu endişelerle Kim ile görüşmek istediğini ve lüks hediyelerin görüşmelerin bir parçası olduğuna inandığını belirtti.

Başkanlık Ofisinin Yanıtı

Yoon'un ofisi, Choi'nin iddiaları hakkında bilgi veremeyeceğini söyledi. İsmini vermek istemeyen bir başkanlık yetkilisi, Choi'nin yasadışı çekim yapmak amacıyla Kim'e yaklaştığını ve hediye edilen eşyaların hükümet malı olarak saklandığını belirtti.

Kim Keon Hee'nin Diğer Tartışmaları

Kim Keon Hee, ayrıca yaklaşık 12 yıl öncesine ait hisse senedi fiyat manipülasyonu iddiaları nedeniyle muhalefetin kontrolündeki parlamentonun soruşturma için özel bir savcı ataması yönünde oy kullanmasıyla gündeme gelmiş durumda.

Kamuoyu ve Siyasi Yansımalar

YTN'nin yaptığı bir ankete göre, katılımcıların %69'u Yoon'un First Lady ile ilgili tartışmalar konusundaki tutumunu açıklamasını istiyor. Finans yayını News Tomato'nun Aralık ayında yaptığı ankette ise katılımcıların %53'ü Kim'in uygunsuz davrandığına, %27'si ise bir tuzağa düşürüldüğüne inanıyor. Myongji Üniversitesi'nden Profesör Shin Yul, kamuoyunun bu duruma nasıl tepki gösterdiğini yorumluyor.