ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Rus istihbarat çalışanlarını Washington için çifte ajan olarak çalışmaya ikna etmek amacıyla dikkat çekici bir Rusça video yayınladı.

CIA Direktörü William Burns, Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada, Ukrayna savaşından kaynaklanan hoşnutsuzluğun, casus toplamak için nadir bir fırsat yarattığını ve CIA'nın bu fırsatı değerlendirdiğini belirtti. Burns'un ifadesine göre, bu durum, Ruslar arasında artan bir memnuniyetsizliği yansıtıyor.

Video İçeriğinde Vurgulanan Temalar: Vatanseverlik ve İhanet

CIA'in resmi kanalında yayınlanan video, Rus istihbarat camiasında çalışan ve Rus silahlı kuvvetlerinin kötü donanımı ve donanımı nedeniyle ihanete uğramış hissedebilecek vatansever Rusları hedef alıyor. Videonun ana mesajı, "Çevrenizdekiler gerçeği duymak istemeyebilir. Ama biz duyuyoruz. Siz güçsüz değilsiniz" şeklinde.

Melankolik klasik müzik eşliğinde, video, Rusya askeri istihbarat teşkilatında çalışan 35 yaşındaki isimsiz bir erkeğin hikayesini anlatıyor. Bu karakter, Rusya'yı seven ve paraşütçü olarak görev yapmış bir vatansever olarak kendini tanımlıyor ve "Bu ihanetle yüzleşecek kadar cesaretim var mı?" diye sorguluyor. Videoda, Rus liderliğin yozlaşmasını ve halkın zorluklarını vurgulayan ifadeler yer alıyor.

Kremlin'in Yanıtı: Videoyu Küçümseme ve Yolsuzluk İddialarını Reddetme

Kremlin, CIA'in girişimine omuz silkip, Rus ordusunun Ukrayna'daki "özel askeri operasyon" için gerekli teçhizata sahip olduğunu ve çeşitli yolsuzluk iddialarını asılsız olarak reddettiğini belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, CIA'in videoyu Rusya'da yasaklanan platformlar üzerinden dağıtarak hata yaptığını ve VKontakte gibi yerel sosyal ağların daha etkili olacağını öne sürdü. Peskov'un açıklamasına göre, bu tür istihbarat toplama uygulamaları dünya çapındaki istihbarat teşkilatları tarafından yaygın olarak kullanılıyor ve CIA bu yöntemi her yıl tekrarlıyor.

CIA'in Rus istihbarat ajanlarına yönelik video kampanyası ve Kremlin'in bu girişime tepkisi, iki ülke arasındaki istihbarat faaliyetleri ve propaganda savaşlarının yeni bir örneğini teşkil ediyor. Video, Rusya'daki yolsuzluk ve kötü donanımlı askeri kuvvetlerden duyulan hayal kırıklığını vurgularken, Kremlin ise bu iddiaları reddederek videoyu küçümsüyor ve CIA'in hedef kitlesine ulaşamadığını iddia ediyor.