Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, gelir vergisi indirimleri konusunda milletvekilleriyle danışma süreci başlatacağını açıkladı. Önerilen vergi indirimleri, yüksek gelirli kesime yönelik olup, bazı ekonomistlerin enflasyonu artıracağı yönündeki endişeleri taşıyor. Bu nedenle, seçim vaadini yerine getirme konusunda bazı zorluklar söz konusu olabilir.

Mevcut Vergi İndirimleri

Yürürlükte olan vergi indirimleri, yıllık 120.000 A$ ile 180.000 A$ arasında kazanan bireyler için %37'lik vergi dilimini kaldırmayı ve 45.000 A$ ile 200.000 A$ arasındaki gelirlere %30 oranında vergi uygulanmasını öngörüyor.

Yeni Teklifin Detayları

Yeni teklif, %37'lik vergi bandını korumayı ve elde edilecek tasarrufları orta ve düşük gelirli kesimlere yönlendirmeyi amaçlıyor. Yerel basına göre, bu yönlendirmeler, gelir dağılımındaki dengesizlikleri düzeltmeye yardımcı olabilir.

Basın Toplantısında Açıklamalar

Basın toplantısında Albanese, revize edilmiş önerinin detaylarına girmeden, İşçi Partili milletvekillerine sunulacağını ifade etti. Ayrıca, orta gelirli Avustralyalıların zorluklarını anladıklarını ve sunacakları plan ile onlara destek sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Maliye Bakanlığı'nın Tavsiyesi

Avustralya Mali İncelemesi, maliye bakanlığının, önerilen değişikliklerin bütçe ve enflasyon üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağını tavsiye ettiğini bildirdi.

Ekonomik Etkiler ve Piyasa Beklentileri

AMP'nin baş ekonomisti Shane Oliver, düşük ve orta gelirli kesimlerin harcama eğilimlerini artıracağını ve bu durumun yılın ikinci yarısında enflasyona katkıda bulunabileceğini, ayrıca faiz indirimlerini geciktirebileceğini söyledi. Piyasalar, Avustralya'nın faiz oranlarının zirveye ulaştığına inanırken, Merkez Bankası'nın Kasım ayına kadar faiz indirimine başlamasını beklemiyor.

Siyasi Riskler ve Eleştiriler

Albanese, artan yaşam maliyetleri nedeniyle ülkede pek çok kişinin zor durumda olduğunu ve bu nedenle vergi indirimlerini sürdürme konusundaki sözlerinin eleştirilere neden olduğunu dile getirdi. Seçim vaadinden caymanın siyasi riskler de taşıdığını, özellikle onay oranlarının Mayıs 2022'deki seviyelerine yakın düşük olduğunu belirtti.

Parlamentodaki Durum

Albanese'nin İşçi Partisi, parlamentonun alt meclisinde çoğunluğa sahipken, vergi kesintilerinde yapılacak herhangi bir değişiklik üst meclisten geçmek için Yeşillerin desteğine ihtiyaç duyacak. Öte yandan, muhalefet koalisyonu, hükümetteyken önerdikleri vergi kesintilerini destekliyor.