Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Aynı zamanda, Türkiye'ye yapılacak F-16 savaş uçağı satışının, hem ABD'nin hem de NATO müttefiklerinin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olduğuna vurgu yaptı.

Beyaz Saray'dan Açıklamalar

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bir yetkili, yaptığı açıklamada, TBMM tarafından onaylanan İsveç tasarısını ve Türkiye'ye yapılması planlanan F-16 satışını değerlendirdi. ABD Başkanı Joe Biden'ın, Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonuna sürekli destek verdiği bilgisini paylaştı.

Yetkili, F-16 satışının NATO içindeki iş birliğini artıracağını ve ABD'nin ulusal çıkarlarına uygun olduğunu belirtti. Ayrıca, yabancı ülkelere silah satışında Kongre'nin önemli bir rol oynadığını ve bu konuda Kongre ile iş birliği içinde olduklarını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan İsveç'in Üyeliği Hakkında Açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden biri de, TBMM'nin İsveç'in NATO'ya üyeliğini onaylamasının ABD tarafından olumlu karşılandığını ve İsveç'in NATO'ya katkıda bulunacağını dile getirdi. Başkan Biden'ın, Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonuna desteğinin altını çizen sözcü, muhtemel satışın ABD, Türkiye ve tüm NATO müttefiklerinin ulusal güvenlik çıkarlarını destekleyeceğini vurguladı.

Sözcü, Kongre'nin dış ülkelere silah satışında kilit bir rol oynadığını belirtirken, bazı Kongre üyelerinin İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanmasını, Ankara'ya F-16 satışı yapılması öncesinde önemli bir değerlendirme olarak gördüklerini aktardı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan Açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Türk Parlamentosunun İsveç'in NATO'ya üyelik protokollerini onaylama kararını takdirle karşıladıklarını ifade etti. Blinken, İsveç'in üyeliğinin ittifakı daha güçlü ve birleşik hale getireceğini değerlendirdi.

Editör: Haber Merkezi