ABD Merkez Bankası (Fed), politika faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bıraktı. Bu karar, son 23 yılın en yüksek faiz seviyesini temsil ediyor. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceği sinyalini verdi. Bu açıklama, altın fiyatları üzerinde etkili oldu.

Altın Fiyatlarında Son Durum

Altın fiyatları, Fed'in kararının ardından belirgin bir hareketlilik gösterdi. Ons altın şu an yüzde 0,05 düşüşle 2 bin 318,37 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise güne 2 bin 407 liradan başladı ve şu anda 2 bin 407,92 liradan alıcı buluyor.

Çeyrek ve Diğer Altın Türlerinin Fiyatları

Altın yatırımcıları için çeyrek altın 3.936,96 lira, yarım altın 7.873,91 lira, Cumhuriyet altını ise 15.700 liradan işlem görüyor. Büyük yatırımcılar için Gremse altın 40.144 liradan satılıyor.

Dolar, güçlü ABD verileri ile yükseldi! Dolar, güçlü ABD verileri ile yükseldi!

Yatırımcılar ayrıca yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerini de yakından takip ediyor. Bu verilerin de altın fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Fed'in gelecekteki faiz kararları ve ekonomik göstergeler, altın gibi güvenli liman varlıkların fiyatları üzerinde belirleyici olmaya devam edecek.

Editör: Halit Alptekin