ABD Merkez Bankası'nın (Fed), Çarşamba günü faiz oranlarında değişiklik yapmaması ve bir sonraki hamlenin muhtemelen faiz indirimi olacağını belirtmesi üzerine ABD borsaları başlangıçtaki dalgalanmaların ardından yükselişe geçti. Ülkenin üç büyük borsa endeksi günü pozitif bölgede tamamladı.

Fed Politikaları ve Piyasa Reaksiyonları

Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantısı oybirliği ile sona erdi ve Fed fonlama hedef oranı %5,25-%5,50 seviyesinde sabit bırakıldı. New York'taki Spartan Capital Securities'in baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo, enflasyonla ilgili ilerleme sağlanamadığını belirterek, bu durumun beklenen bir gelişme olduğunu ifade etti.

Fed etkisi altın fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı! Fed etkisi altın fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı!

Şirket Performansları ve Borsa Etkileşimleri

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Advanced Micro Devices ve Super Micro Computer, sırasıyla yapay zeka çip satış tahminlerindeki hayal kırıklığı ve üç aylık gelir kaybı nedeniyle değer kaybederken, Amazon ve Johnson & Johnson beklenenden iyi gelen finansal sonuçlarla değerlerini artırdı. Starbucks ve CVS Health ise sırasıyla satış tahminlerindeki düşüş ve yıllık kar tahminlerindeki azalışla değer kaybetti.

Borsa Endeksleri ve Sektörel Performanslar

ABD saati ile 14:46 itibarıyla Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 438,28 puan artışla 38.254,20 puana, S&P 500 40,06 puan artışla 5.075,75 puana ve Nasdaq Composite ise 177,25 puan artışla 15.835,07 puana yükseldi. İletişim hizmetleri sektörü en büyük yüzdesel kazancı elde ederken, enerji hisseleri geride kaldı. NYSE ve Nasdaq'da ilerleyen ihraçların sayısı, düşen ihraçların sayısını aştı.

Editör: Halit Alptekin