Petrol fiyatları, Salı günü ABD'nin ham petrol üretimindeki artış ve Ortadoğu'da İsrail ile Filistin  arasında ateşkes umutlarının belirmesiyle birlikte yüzde 1 oranında düşüş yaşayarak kayıplarını üst üste ikinci günde de sürdürdü. Haziran ayı Brent ham petrol vadeli işlemleri, günü varil başına 87,86 dolardan tamamlarken, Temmuz kontratları 86,33 dolara geriledi.

ABD'de Üretim ve İhracat Rakamları Artışta

ABD'nin Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri de yüzde 0,9 oranında düşüşle varil başına 81,93 dolara düştü. Enerji Bilgi İdaresi'nin raporuna göre, ABD'nin günlük ham petrol üretimi Şubat ayında, Ocak ayına kıyasla 570.000 varil artarak 13,15 milyon varile ulaştı. Bu artış, Ekim 2021'den bu yana görülen en büyük aylık artış olarak kayıtlara geçti.

Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti! Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti!

İsrail ve Hamas Arasında Ateşkes Umutları

Öte yandan, İsrail ve Hamas arasında bir ateşkes anlaşmasına varılması yönünde umutlar, Mısır'ın arabuluculuk çabaları yeniden canlanınca arttı. Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze Şeridi'nin güneyine yönelik operasyonları ilerletme konusundaki kararlılığı, bölgesel istikrarı tehdit eden unsurlardan biri olarak kalmaya devam ediyor.

Editör: Halit Alptekin