ABD Adalet Bakanlığı, esrarı daha az ciddi bir federal suç olarak kabul etmek için önemli bir adım attı. Başkan Joe Biden'ın 2022'de başlattığı ilaç sınıflandırmasının gözden geçirilmesi süreci çerçevesinde, Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi'ni denetleyen Adalet Bakanlığı, esrarın yeniden sınıflandırılmasını önerdi. Bu yeniden sınıflandırma, esrarı, yüksek kötüye kullanım potansiyeli içeren birinci programdan alıp, orta ila düşük bağımlılık potansiyeli taşıyan üçüncü programa taşımayı amaçlıyor.

Banka ve holding hisselerinde ne yapmalı? Banka ve holding hisselerinde ne yapmalı?

Ekonomik Etkiler ve Hisselerde Artış

Haberin duyurulmasının ardından, Tilray, Trulieve Cannabis Corp, Green Thumb Industries gibi esrar şirketlerinin hisseleri, öğleden sonraki işlemlerde %20'nin üzerinde bir artış gösterdi. Bu yeniden sınıflandırma, esrar şirketlerine daha fazla araştırma ve tıbbi kullanım fırsatları sunarak, yatırımların artmasına ve cezai yaptırımların hafiflemesine yol açacak.

Uygulama Süreci ve Kamuoyu Görüşleri

Adalet Bakanlığı'nın teklifi, Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi tarafından gözden geçirilip nihai hale getirilmeden önce bir kamuoyu yorum dönemi ve düzenleyici bir süreçten geçecek. Bu süreç, esrarın federal yasal statüsünde önemli değişiklikler getirebilir ve eyaletlerle federal hükümet arasındaki uyuşmazlıkları azaltabilir.

Editör: Halit Alptekin