Küresel piyasalar, Amerikan Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin, beklentilerden saparak daha az faiz indirimi yapabileceği sinyalleri vermesinin etkisiyle geri çekilme yaşadı. Yatırımcıların odak noktası şimdi Amerika Birleşik Devletleri'nde açıklanacak iş gücü piyasası istatistiklerine yöneldi. Merkez bankalarının ne zaman ve nasıl bir faiz indirimi politikasına geçeceği konusunda belirsizlikler devam ederken, yetkililerin ifadeleri piyasa senaryolarını etkilemeye devam ediyor.

Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak? Resmi Gazete'de! Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak? Resmi Gazete'de!

Fed Yetkililerinin Görüşleri ve Tahvil Piyasası

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyon konusunda somut bir ilerleme görülmedikçe yıl içinde faiz indirimlerinin olmayabileceğini belirtti. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonu hedeflenen seviyeye çekmek için faiz oranlarının bir miktar sıkı tutulmasının faydalı olacağına inanıyor ve aceleci faiz indirimlerine karşı çıkıyor. Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, enflasyonun istikrarlı bir şekilde hedefe yönelmesini beklerken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de enflasyon düşüşüne dair daha net kanıtlar görmeyi umuyor.

Bu açıklamalarla birlikte, tahvil piyasalarında alıcıların ağırlık kazandığı ve Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizlerinin 7 baz puan düşüşle %4,31'e gerilediği gözlemlendi.

Dolar ve Altın Fiyatları

Para piyasalarında, Fed'in haziran ayında faiz indirime başlayacağına yönelik beklentiler %65 olasılıkta sabit kalmış durumda. Dolar endeksi %0,1'lik bir artışla 104,3 seviyesine yerleşirken, altının ons fiyatı %0,5'lik bir azalışla 2 bin 279 dolardan alıcı buldu.

İstihdam Raporunun Beklentisi ve Piyasa Oynaklığı

Analiz uzmanları, Amerika'da açıklanacak iş gücü piyasasının durumunu ortaya koyacak istihdam raporunun, varlık fiyatlarında dalgalanmalar yaratabileceğini ifade ediyor. Sıkı iş gücü piyasası durumunun Fed'in politika yapma alanını sınırlandırdığı ve bu nedenle söz konusu raporun, bankanın gelecekteki adımlarına dair önemli bilgiler sunabileceği belirtiliyor.

Petrol Fiyatları ve Jeopolitik Gerilimler

Öte yandan, devam eden jeopolitik gerilimler ve tedarik kaygıları, petrol fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. İsrail Başbakanı'nın İran'a karşı açıklamaları, bölgedeki gerginliği tırmandırabilecek nitelikte. Brent petrolün varil fiyatı, %1,5 artışla 90,7 dolarla ekim ayından beri en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

Küresel Borsalar ve Yatırım Verileri

Küresel borsalar da Fed yetkililerinin açıklamaları ve ekonomik verilerin beklentileri doğrultusunda dalgalanmalar gösteriyor. New York borsasında yaşanan düşüşlerin ardından, Avrupa borsalarında karışık seyir izlenirken Asya borsaları genel olarak satış ağırlıklı bir gün geçirdi. Yurt içi piyasada ise BIST 100 endeksi dün, %2,05 değer kazancıyla günü tamamladı. Dolar/TL kuru ise 31,9640 seviyesinden işlem görüyor. Analistler, yurt içinde sakin bir veri gündemi olmasını, yurt dışında ise özellikle ABD'de açıklanacak istihdam raporunun piyasalar için belirleyici olacağını belirtiyor.

Editör: Halit Alptekin