Yatırımcıların Federal Reserve'in faiz indirimlerine ilişkin ipuçları aradığı bir dönemde, altın fiyatları Çarşamba günü durağan kaldı ve kritik 2.400 dolar seviyesinin üzerinde seyrini sürdürdü. Spot altın, sabah saatlerinde 2.415,35 dolar/ons seviyesinde sabit kaldı.

Rekor Seviyelere Yakın

Altın fiyatları, hafta başında 2.449,89 dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştı. Ancak bugün, ABD altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 2.419,00 dolardan işlem görüyor.

Piyasa Analistlerinden Yorumlar

OANDA Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, "Altını destekleyen faktörlerden biri, ABD ve gelişmiş ülkelerin yükselen bütçe açıkları nedeniyle yaptıkları itibari para arzı genişlemesi. Bu ülkelerin teşvik edici mali politikaların daha yüksek bir rol oynama potansiyeli var. Eğer bu gerçekleşirse, tek tek ülke para birimlerine olan güven aşınacak" dedi.

Fed Tutanakları Bekleniyor

Yatırımcılar, Federal Reserve'in Mayıs ayı politika toplantısının tutanaklarını TSİ 21:00'de yayınlanmasını bekliyor. Bu tutanaklar, ABD faiz indirimlerinin zamanlamasına dair önemli ipuçları sağlayabilir. Şu anda piyasalar, Eylül ayına kadar faiz indirimi olma ihtimalini %64 olarak fiyatlıyor.

Editör: Halit Alptekin