ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceği beklentisiyle petrol fiyatları düşüşünü sürdürüyor. Çarşamba günü sabah saatlerinde Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 82,28 dolar/varil, ABD Batı Teksas Orta ham petrol (WTI) vadeli işlemleri ise %0,8 düşüşle 78,02 dolar/varil seviyelerine geriledi.

Fed'in Faiz Politikaları ve Petrol Piyasaları

Petrol fiyatlarının düşüşünde, Fed'in enflasyonu kontrol altına almak amacıyla faiz oranlarını yüksek tutma politikasının etkili olduğu görülüyor. Bu durum, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de yakıt talebini potansiyel olarak düşürebilir.

Petrol Fiyatlarında Üçüncü Gün Düşüş

Salı günü %1 düşüşle kapanan petrol fiyatları, Çarşamba günü de düşüş trendini sürdürdü. TSİ 06:46 itibarıyla Brent ve WTI vadeli işlemlerinde kaydedilen düşüşler, piyasalarda dalgalanmaya yol açtı.

Ekonomik Büyüme ve Petrol Talebi

Fed politika yapıcılarının, enflasyonun %2 hedefine doğru gerçekten rayına oturduğundan emin olmadan faiz oranlarını düşürmeyeceği yönündeki açıklamaları, ekonomik büyüme ve petrol talebi üzerinde baskı oluşturuyor. Daha yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği ve petrol talebini azaltabileceği belirtiliyor.

Stok Verileri ve Tatil Etkisi

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ABD ham petrol ve benzin stokları geçen hafta artarken, distile ürün stokları düştü. Anma Günü tatili öncesinde perakende benzin fiyatlarının art arda dördüncü haftada da düştüğü gözlemlendi. Hem sanayi sektörü hem de ulaşım için önemli bir rafine ürün olan ABD dizel fiyatlarında da düşüş yaşandı.

Yatırımcıların Beklentileri

Yatırımcılar, Fed'in son politika toplantısının tutanaklarını ve bugün ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden (EIA) gelecek haftalık ABD petrol stok verilerini bekliyor. Bu veriler, piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabilir.

Editör: Halit Alptekin