Goldman Sachs, Fed'in faiz oranlarını sabit tutma politikasını sürdürebileceğini, diğer ülkelerin ise borçlanma maliyetlerini düşürmeyi tercih edebileceğini belirtti. Bu durumun, ABD dolarını uzun süre güçlü tutabileceği öngörülüyor.

Fed'in Sabit Tutma Politikası ve Doların Gücü

Goldman Sachs stratejistleri Kamakshya Trivedi ve Joseph Briggs, yatırımcı notlarında, "Fed sabit kalır ancak daha fazla ülke ABD merkez bankasını beklemek yerine iç gevşemeye gitmeye karar verirse, politika ayrışması muhtemelen doları daha uzun süre güçlü tutacaktır" şeklinde değerlendirme yaptı.
Goldman Sachs

Kanada, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde Faiz İndirimi Beklentisi

Analistler, Kanada, İngiltere ve Euro Bölgesi için Haziran ayında faiz indirimi öngörüyor. Bu gelişme, ABD dolarının gücünü koruyabileceğine işaret ediyor.

Enflasyon ve Faiz İndirim Beklentileri

Nisan ayı enflasyon verilerinin ardından, yatırımcıların Fed'in iki faiz indirimi gerçekleştireceğine dair şüpheleri arttı. Swap piyasası, yıl sonu için yaklaşık 40 baz puanlık faiz indirimi bekliyor ve ilk tam 25 baz puanlık gevşeme Kasım ayı politika toplantısı için fiyatlanmış durumda.

Küresel Politikaların Etkisi

Analistler, "Makro ve potansiyel politika ayrışmasının daha belirgin olduğu yerlerde, politika yapıcılar kur oynaklığının boyutunu sınırlamak için Fed'in değişimlerini yakından takip etti. Dünya genelindeki merkez bankalarının Fed'den nispeten daha erken ve daha agresif kesintilere başlamaları, ABD'nin enflasyon hedefine ulaşmasına yardımcı olabilir" yorumunda bulundu.

Editör: Halit Alptekin