ABD borsaları, Nvidia'nın önemli kazanç raporu ve Fed'in faiz oranlarına ilişkin beklentilerle Salı günü dar bir aralıkta dalgalandı.

Nvidia ve Fed Belirsizliği Piyasaları Etkiledi

Yapay zeka çip lideri Nvidia, Çarşamba günü açıklayacağı üç aylık kazanç raporuyla yatırımcıların odak noktasında. Nvidia'nın opsiyonları, Cuma gününe kadar her iki yönde de %8,7'lik bir artış veya azalış bekliyor.

Cherry Lane Investments ortağı Rick Meckler, "Yatırımcılar, Nvidia'nın hisselerinin yükselişine devam edebileceğini gösteren agresif ileri rakamlar arayacaklar" dedi.

Yatırımcılar ayrıca, Fed'in Çarşamba günü yapılacak olan son politika toplantısının tutanaklarını bekliyor. İki Fed yetkilisi, faiz indirimlerine başlamadan önce enflasyonun %2 hedefine geri dönmesini görmek için birkaç ay daha beklemenin ihtiyatlı olduğunu belirtti.

Piyasaların Gün İçindeki Performansı

11:36 ET itibarıyla Dow Jones Endüstriyel Ortalama 60,90 puan veya %0,15 artışla 39.867,67'ye, S&P 500 4,25 puan veya %0,08 artışla 5.312,38'e ve Nasdaq Composite ise 2,48 puan veya %0,01 düşüşle 16.792,40 seviyesine ulaştı.

JPMorgan Chase, Pazartesi günkü %4,5'lik düşüşün ardından toparlanarak %1,3 yükseldi. Bu, diğer büyük bankalardaki kazanımlarla birleşerek S&P 500 banka endeksinde %1,2'lik bir artışa neden oldu. Dow, Microsoft'un %1,5'lik artışının etkisiyle emsallerinden daha iyi bir performans sergiledi.

Sektörel Hareketler ve Öne Çıkan Şirketler

Tüketici ihtiyari sektör endeksi, Lowe'un faaliyet marjı baskısı nedeniyle %3,1 düştü. AutoZone, üçüncü çeyrek satış kaybının ardından %3,4 değer kaybetti. Palo Alto Networks, dördüncü çeyrek faturalarının hayal kırıklığı yaratacağı tahminleriyle %3,4 düştü.

International Business Machines (IBM), yapay zeka modelleri yayınlama planlarıyla %2,2 artış gösterdi. Eli Lilly, diyabet ilacı tirzepatid'in Çin'de onay almasının ardından %2,5 yükseldi. Peloton Interactive, düşen satışlar nedeniyle borçlarını yeniden finanse etmeye çalışacağını duyurduktan sonra %13,8 değer kaybetti.

Editör: Halit Alptekin