Çin ekonomisinin son tedbirlerle desteklenmesi, yerli yatırımcıların hisse alımını artırdı. Ancak, yabancı yatırımcılar hâlâ temkinli ve fon akışları sınırlı. Yetkililerin emlak sektörüne yönelik adımları umut verici ama detaylar bekleniyor.

Yerli Yatırımcılar Harekete Geçiyor

Çin'in zor durumdaki ekonomisini toparlamak için aldığı son tedbirler, yerli yatırımcıları cesaretlendirdi. Ucuz hisse senedi piyasasında hisse alımına yönelen yerli yatırımcılar, Çin’in ekonomik toparlanması için umutlu. Ancak, yabancı yatırımcılar temkinli davranmaya devam ediyor. Geçen haftanın yetkililer tarafından tarihi olarak nitelendirilen emlak sektörünü desteklemeye yönelik kapsamlı önlemleri, Çin'in Şubat ayından bu yana tüketimi artırmak, devlet parasını öncelikli sektörlere yönlendirmek ve hisse senedi piyasasını desteklemek amacıyla attığı adımların sonuncusuydu.

Hisse Senedi Piyasalarında Dalgalanma

Hisse senedi fiyatları, daha fazla resmi destek işaretleri üzerine Şubat ayındaki çok yıllık dip seviyelerinden toparlandı. Perşembe günü emlak kurtarma raporlarının çıkmasıyla Şangay endeksi %3'ten fazla yükselerek üç buçuk ayda beşinci kez kazanç sağladı. Ancak yatırımcılar fonlamanın nasıl olacağına dair daha fazla ayrıntı beklerken, Salı günü ralli durdu. Hong Kong'da listelenen Çin hisseleri ise neredeyse %38 arttı.

Sermaye Akışı ve Yabancı Yatırımcılar

Sermaye akışı verileri, rallinin esas olarak pandemi yıllarında piyasadan uzaklaşan ana kara yatırımcılarının geri dönüşüyle sürdürüldüğünü gösteriyor. Londra'da Aviva Investors'ın çoklu varlık fonları başkanı Sunil Krishnan, açıklanan tedbirlerin GDP'ye anlamlı bir katkı sağlamayacağını, bu nedenle yatırımcılar için meydan okuma oluşturduğunu belirtti. Çin'in merkez bankası ve eyalet hükümetlerinin birlikte unsuz evleri satın alma ve ipotek oranlarını hafifletme adımları, Çin'in ekonomik çıktısının beşte birini oluşturan sektörü canlandırma niyetini gösteriyor.

Piyasa Tepkileri ve Beklentiler

KraneShares, Çin konusunda nötr veya düşük ağırlıklı olmayı öneriyor. KraneShares'in baş yatırım yetkilisi Brendan Ahern, Çinli yatırımcıların Çin’i satın aldığının kanıtı olarak ana kara listeli hisse ETF'lerine girişleri işaret ediyor. ABD Principal Asset Management'ın baş yatırım yetkilisi George Maris, Çin konusundaki olumsuzluğun çok ileri gittiğini ve Eylül'den bu yana Çin'e sermaye tahsis ettiğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin