Küresel piyasalar, Federal Reserve'in (Fed) faiz indirimine yönelik iyimserliğin korunmasıyla pozitif bir seyir izliyor. Yapay zeka teknolojisi alanında öne çıkan Nvidia'nın açıklayacağı finansal sonuçlar, yatırımcıların odağına yerleşmiş durumda.

Fed Yetkililerinden Açıklamalar

Fed yetkilileri, faiz indirimine ilişkin aceleci davranılmaması gerektiğini vurgulamaya devam ediyor. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun artmadığını belirterek, "Politika faizindeki daha fazla artışın muhtemelen gereksiz olduğuna inanıyorum." dedi. Waller, faiz indiriminin desteklenebilmesi için birkaç ay daha iyi enflasyon verileri gerektiğini vurguladı.

Fed'in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, enflasyonla ilgili hala yapılacak işler olduğunu ifade ederken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, faizleri düşürmek için acele etmediklerini belirtti.

Piyasa Tepkileri ve Beklentiler

Bu gelişmelerle birlikte para piyasalarındaki fiyatlamalar, Fed'in yüzde 65 ihtimalle eylül ayında faiz indirimi yapacağını öngörüyor. Analistler, Nvidia'nın bugün açıklanacak bilançosunun yatırımcılar için kritik olduğunu belirterek, Fed'in toplantı tutanaklarından alınacak sinyallerin piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini vurguluyor.

ABD ve Avrupa Piyasaları

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi 3 baz puan gerileyerek 4,42 seviyesine inerken, dolar endeksi yatay seyir izledi. Altının ons fiyatı %0,3 azalarak 2.414 dolardan alıcı buldu. Brent petrolün varil fiyatı %0,4 düşüşle 82 dolardan işlem gördü.

New York borsasında Nasdaq %0,22, S&P 500 %0,25 ve Dow Jones %0,17 artış kaydetti. Nasdaq ve S&P 500, kapanış rekorlarını tazeledi. Avrupa borsaları ise negatif bir seyir izlerken, bugün İngiltere'de açıklanacak enflasyon verileri takip ediliyor.

Asya ve Türkiye Piyasaları

Asya piyasalarında Japonya hariç pozitif bir seyir hakim. Japonya'da açıklanan verilerin beklentileri karşılamaması borsaların negatif ayrışmasına neden oldu. Türkiye'de ise Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, %1,45 artışla 10.895,25 puandan kapanarak rekor kırdı.

Dolar/TL ise dün yatay seyir izleyerek 32,2079'dan kapanmasının ardından bugün 32,2250 seviyesinden işlem görüyor. Yapı ve Kredi Bankası'nın satış haberleri, bankanın hisse fiyatını %9,97 artırarak 37,96 TL'ye yükseltti.

Editör: Halit Alptekin