TCMB Başkanı Karahan: Dezenflasyonun eşiğindeyiz! TCMB Başkanı Karahan: Dezenflasyonun eşiğindeyiz!

New York Fed Başkanı John Williams, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasında değişikliğe gitmesi için mevcut bir neden görmediğini ve daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu belirtti. Williams, enflasyonun yavaşladığını ancak hedefe ulaşmanın zaman alacağını söyledi.

Enflasyon Beklentileri ve Faiz Oranları

Williams, BloombergHT'nin haberine göre, ilk çeyrekteki hayal kırıklığı yaratan enflasyon göstergeleri karşısında, borçlanma maliyetlerinin daha uzun süre yüksek tutulması gerektiğini ve faiz indirimine yönelik beklentilerin ertelendiğini ifade etti.

Williams'ın Enflasyon Değerlendirmesi

Williams, ABD enflasyon verilerinin fiyat baskılarının kademeli olarak hafiflediğini doğruladığını, ancak faiz oranlarını düşürmek için daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu belirtti. Reuters'a verdiği röportajda, "Şu anda para politikasının duruşunu değiştirmek için bir neden görmüyorum. Enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşması konusunda bir güvence almayı beklemiyorum" dedi.

Gelecek Yıl İçin Enflasyon Tahmini

Williams, "Enflasyonun yıl sonuna kadar belki yüzde 2,5'e kadar çıkabileceği yönünde" tahmin yürüttüğünü ve ancak gelecek yıl yüzde 2 hedefine yaklaşılabileceğini söyledi.

Çarşamba günü açıklanan yeni verilere göre, gıda ve enerji hariç fiyat artışları Nisan ayında altı aydan beri ilk kez yavaşladı ve perakende satışlar durgunlaştı. 

Editör: Merve Öney