Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), Bitcoin ve Ethereum destekli Exchange Traded Note'lar (ETN) için gelen başvuruları 2024 yılının ikinci çeyreğinden itibaren değerlendirmeye alacak. Söz konusu duyuru, kripto para piyasalarının daha kurumsal bir yapıya kavuşmasının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Londra Borsası ise, bu gelişmelerin ışığında, Bitcoin ve Ethereum destekli kripto ETN'lerin kabulü için başvuruları kabul etmeye hazır olduğunu onayladı.

Tanınmış Yatırım Borsaları ve Yeni Pazar Segmenti

Aynı zamanda, FCA'nın belirttiğine göre, Tanınmış Yatırım Borsaları'ndan (RIE) gelen kripto varlık destekli borsada işlem gören tahviller (ETN’ler) için listelenmiş bir pazar segmenti oluşturma taleplerine olumlu yaklaşılıyor. ETN’ler genellikle bir banka veya yatırım yöneticisi tarafından ihraç edilen, temel bir endeksi veya varlıkları takip eden finansal araçlar olarak biliniyor.

Yatırımcılara Sunulacak Ürünler ve Düzenlemeler

FCA, bahsi geçen ürünlerin yatırım firmaları ve kredi kuruluşları gibi profesyonel yatırımcılara sunulacağını bildirdi. Ayrıca, borsaların bu ticarette düzenliği sağlamak ve profesyonel yatırımcılara uygun koruma sunmak üzere sorumlu tutulacağını vurguladı. Yine de, perakende yatırımcıların söz konusu ürünlerin ticaretini yapmaları mümkün olmayacak. Düzenleyici otorite, kripto varlığı destekli ETN’lerin ve kripto para türevlerinin perakende tüketiciler için uygun olmadığı görüşünde.

Bitcoin ve Ethereum'un Piyasadaki Durumu

Son açıklamaların ardından, Bitcoin ve Ethereum piyasada değer kazanmaya devam ediyor. Bitcoin, yeni haftaya 71.000 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, Ethereum da Aralık 2021'den beri ilk kez 4.000 dolar seviyesini test etti.

Editör: Halit Alptekin