Bankalar, otomatik ödeme talimatlarında komisyon faizlerini önemli ölçüde artırdı. Farklı bankalarda uygulanan faiz oranları %2,49'dan başlayarak %4,42'ye kadar ulaşabiliyor. Şubat ayı itibarıyla, kredi kartları üzerinden verilen otomatik fatura talimatlarındaki faizler, bankaların önceden belirlenen limitlerdeki faturalar için aldığı otomatik ödeme talimatı faizlerinin eskiye kıyasla çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bankalardan Yapılan Açıklamalar ve Faiz Oranları

Bankalardan yapılan yeni düzenlemeler, hem mesajlarla hem de internet sitelerindeki ürün ve hizmet ücretleri bölümlerinde duyuruldu. Örneğin, Ziraat Bankası'nda 0-1000 TL arası otomatik ödeme talimatlı faturalar için ücret alınmazken, 1001-4999 TL arasında %2,49, 5000 TL ve üzerinde ise %3,66 oranında faiz uygulanıyor. Halkbank'ta fatura tutarına göre %4,42 faiz işletilirken, Vakıfbank 100 TL üzerindeki faturalarda fatura tutarının %2,49'u oranında işlem ücreti alıyor.

Katılım Bankalarının Uygulamaları

Katılım bankalarının uygulamaları da farklılık gösteriyor. Örneğin, Kuveyt Türk, kredi kartı ile fatura ödemeye ilişkin 5.40 TL'lik işlem ücreti alıyor. Albaraka Türk ise 100 liraya kadar olan fatura ödemelerinde 2 lira, 100-200 lira arasına 4 lira alıyor.

Bankacılık Sektörünün Karı ve Ücret Gelirleri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankaların komisyon gelirleri yılın ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre %158 gibi güçlü bir artış gösterdi. Ocak ayında, bankacılık sektörünün karı, kredi karşılıklarındaki artış ve yüksek ticari zararın etkisiyle %18,6 geriledi.

Editör: Halit Alptekin