TBMM bu hafta yoğun bir gündemle çalışmalarına devam edecek. Özellikle, fahiş fiyat uygulamaları ile mücadeleye yönelik hazırlanan kanun teklifi, Meclis'in en önemli gündem maddelerinden biri olacak. Genel Kurul'da ayrıca, Katar ve Özbekistan gibi birçok ülke ile imzalanan uluslararası anlaşmalar da görüşülecek.

Fahiş Fiyatlarla Mücadele

AK Parti tarafından hazırlanan 23 maddelik kanun teklifi, Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik öngörüyor. Bu düzenleme, piyasa dengesini bozan işletmelere ağır cezalar getirecek. Fahiş fiyat uygulayanlara yönelik ceza 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçuluk yapanlara uygulanan ceza da 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak. Ayrıca, stokçuluk yaptığı için bir yılda 3 kez ceza alan işletmelere de 6 güne kadar kepenk kapatma cezası verilebilecek. Teklifin görüşmeleri Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda başlayacak.

İETT'nin iç borçlanma talebi Meclis onayından geçti! İETT'nin iç borçlanma talebi Meclis onayından geçti!

Uluslararası Sözleşmeler

TBMM Genel Kurulu bu hafta uluslararası sözleşmelere yönelik çalışmalar yapacak. Aralarında Katar ve Özbekistan ile imzalananların da bulunduğu birçok anlaşma Genel Kurul'da görüşülecek.

Milli Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarıyla İlgili Düzenlemeler

Bu hafta, Meclis Başkanlığı'na sunulması planlanan bir diğer teklif, Milli Savunma Bakanlığı'nın teşkilat yapısındaki değişiklikleri içeriyor. Ayrıca, Dışişleri Vakfı'nın kurulabilmesini sağlayacak kanun teklifi ve kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren teklif de bu hafta Meclis'e sunulması beklenen konular arasında yer alıyor.

Parti Grup Toplantıları

Siyasi partilerin genel başkanları, bu hafta Meclis kürsüsünden milletvekillerine hitap edecek. Salı ve çarşamba günleri, partilerin grup toplantıları gerçekleştirilecek.

Editör: Halit Alptekin