Türkiye'de yılda ortalama 550 bin çift evleniyor. Düğün masraflarının 500 bin TL'yi geçmesiyle devasa bir sektör haline gelen düğün piyasasında son durum merak ediliyor.

Yaz Mevsimi ve Düğün Sezonu

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte düğün sezonu açıldı. Türkiye'de düğün sektörü, yıllık 6 milyar TL'lik bir ekonomi yaratıyor. Düğün alışverişinde akla ilk gelen yer ise Eminönü. Haber Global, çiftlerin ihtiyaç listesini ve son fiyatları inceledi.

Söz Töreni Masrafları

Hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler için ilk sırada söz töreni yer alıyor. Şark Han'daki yüzüklü tepsi fiyatları 1.000 TL'den başlıyor. İki adet yüzük kutusu 200 TL, bir metre uzunluğundaki kurdele ise 100 TL'den alıcı buluyor. İncili makas veya kurdele fiyatları ise 300-400 TL arasında değişiyor.

Nişan ve Söz Törenleri

Söz töreninde misafirlere dağıtılacak süs eşyalarının tanesi 25 TL olarak dikkat çekiyor. En uygun düğün malzemesi ise 5 TL olan "evleniyorum, mutluyum" yazılı kağıt şeritler. Söz ve nişan törenleri maddi açıdan daha uygun olduğu gerekçesiyle birlikte yapılıyor.

Organizasyon Masrafları

Organizasyon şirketlerinin ayarladığı mekanlar, perde, arka fon süslemeleri, gelinle damadın oturacağı sandalyeler, hediyelik kutuları ve aydınlatma gibi malzemeler içeriyor. Bu organizasyonlar kişi sayısına ve istenen fona göre 3.000 TL'den başlayıp 25.000 TL'ye kadar çıkabiliyor.

Düğün Organizasyonu

Düğün masrafları, hafta içi ve hafta sonu olarak ikiye ayrılıyor. Hafta içi düğünler daha uygun fiyatlı olurken, yemekli düğünler daha maliyetli oluyor. Üsküdar'da ortalama bir düğün salonu yemek için kişi başı 250 TL talep ediyor. Salon kiralama ücreti ise 20.000 TL. Başakşehir'de popüler bir salonun fiyatı 150.000 TL'ye kadar çıkabiliyor.

Editör: Halit Alptekin