Euro Bölgesi'nde nisan ayında yıllık ve aylık enflasyonlar beklentilerle uyumlu olarak gerçekleşti. Birlik ülkeleri arasında en yüksek enflasyon oranı yüzde 6,2 ile Romanya'da kaydedildi.

Euro Bölgesi'nde Yıllık Enflasyon Aynı Kaldı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre, Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon mart ayında olduğu gibi nisan ayında da yüzde 2,4 seviyesinde kaldı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise aylık bazda yüzde 0,6 arttı.

Beklentiler Doğrultusunda Gerçekleşti

Piyasa beklentileri, Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyonun yüzde 2,4, aylık enflasyonun ise yüzde 0,6 olması yönündeydi. Açıklanan veriler bu beklentilerle uyumlu gerçekleşti.

Çekirdek Enflasyon Yüzde 2,7

Avro Bölgesi'nde çekirdek enflasyon nisanda yıllık yüzde 2,7, aylık yüzde 0,7 seviyesinde ölçüldü. AB genelinde ise martta yüzde 2,6 olan yıllık enflasyon, nisanda da aynı seviyede kaldı.

Hizmetler Artışta İlk Sırada

Avro Bölgesi'nde enflasyonun ana bileşenleri incelendiğinde, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 1,64 ile hizmetlerde görüldü. Hizmetleri, yüzde 0,55 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 0,23 ile enerji dışı sanayi ürünleri izlerken enerji ürünleri yüzde 0,04 geriledi.

En Yüksek Enflasyon Romanya'da

AB uyumlu verilere göre, nisanda en yüksek enflasyon yüzde 6,2 ile Romanya'da kaydedildi. Romanya'yı, yüzde 4,9 ile Belçika, yüzde 4,7 ile Hırvatistan, yüzde 3,6 ile Macaristan, yüzde 3,4 ile Avusturya ve İspanya takip etti.

Editör: Merve Öney