ABD'de enflasyon ve ekonomik yavaşlama sinyallerinin artmasıyla birlikte, dolar Cuma günü euro karşısında son iki buçuk ayın en büyük haftalık düşüşünü kaydetme yolunda ilerliyor. Bu durum, faiz oranlarında indirim ihtimalinin artmasıyla daha da pekişiyor.

Euro'nun Yükselişi

Euro, bu hafta dolar karşısında %0,9 değer kazanarak 1,0855 dolar seviyesini aştı. ABD'de enflasyonun yavaşladığını gösteren verilerin açıklanmasının ardından euro, 1,0895 dolara kadar yükseldi. Son işlemlerde 1,0861 dolara ulaştı. Nisan ayı yıllık enflasyon rakamlarının beklentilerle uyumlu seyretmesi ve bir önceki aya göre düşük olması, Fed'in Eylül ve Aralık aylarında faiz indirimine gidebileceği beklentilerini güçlendirdi. Bu beklentiler, tahvil getirilerinin artmasına ve dolar üzerinde baskı oluşturdu.

Diğer Dövizler ve Faiz Beklentileri

Avustralya ve Yeni Zelanda doları bu hafta dolar karşısında %1'den fazla değer kazandı. Yeni Zelanda doları, %1,7 artışla bu yılın en iyi haftasına doğru ilerliyor ve son işlemlerde 0,6120 dolarda istikrar kazandı. Avustralya doları ise 0,6675 dolara ulaştı. Yatırımcılar, Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın önümüzdeki haftaki toplantısında resmi faiz oranını %5,5 seviyesinde tutmasını bekliyor.

İngiliz sterlini bu hafta %1,1 artışla 1,2664 dolara yükselirken, Japon yeni dolar karşısında 155,48'de büyük ölçüde sabit kaldı.

Kripto Para Piyasaları

Kripto para piyasalarında, Bitcoin bu hafta %6,6 artışla 65.343 dolara yükseldi. Söz konusu yükseliş, kripto paralara olan ilginin artması ve piyasalardaki belirsizliklere rağmen devam ediyor.

Editör: Halit Alptekin