Asya borsaları, Fed yetkililerinin enflasyonun erken gevşeme işaretlerine rağmen faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceğini belirtmesiyle Cuma günü hafif düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD para politikasının kısa vadeli yolunu değerlendirmeye devam ediyor.

ABD TÜFE Verileri ve Fed'in Faiz Politikası

Çarşamba günkü veriler, ABD tüketici fiyat enflasyonunun soğuduğunu gösterdi ve piyasaların bu yıl en az iki faiz indirimini hızlı bir şekilde fiyatlamasına yol açtı. Ancak merkez bankacıları enflasyon konusunda temkinli kalırken, işgücü piyasasının sıkı kaldığını gösteren son rapor heyecanı kısa sürede söndürdü. Yatırımcılar, Fed'in bu yıl 47 baz puanlık bir gevşeme yapacağını öngörüyor ve Kasım ayındaki faiz indirimi tamamen fiyatlanmış durumda.

Asya-Pasifik Piyasalarında Durum

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,14 düşüş yaşadı. Endeks, bu hafta art arda dördüncü haftasında da yükseliş kaydederek %2,6 artış göstermeye hazırlanıyordu. Japonya'nın Nikkei endeksi %0,48 düşerken, Çin hisseleri yükseldi ve mavi çip göstergesi %0,15 oranında değer kazandı. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,77 artışla Ağustos 2023'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD ve Euro Bölgesi Piyasaları

ABD'de Dow, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri rekor seviyelere ulaştıktan sonra kademeli olarak güç kaybederek günü biraz düşüşle tamamladı. Döviz piyasalarında dolar, euro karşısında son iki buçuk ayın en büyük haftalık düşüşünü yaşadı. Euro, dolar karşısında yaklaşık %1 artışla 1,08595 dolarda işlem gördü. Yen ise %0,23 düşerek dolar başına 155,80'e geriledi.

Japonya'nın Para Politikası ve Yen'in Durumu

Japonya Merkez Bankası, para politikasını gevşek tutmaya devam ediyor ve yüksek ABD faiz oranları parayı ABD tahvillerine ve dolara çekiyor. Bu yıl yen, %9,5 civarında değer kaybetti. Tokyo'nun, yen'i desteklemek için Nisan sonu ve Mayıs başında en az iki gün müdahale ettiği düşünülüyor.

Emtia Piyasaları ve Petrol Fiyatları

Petrol fiyatları Asya işlem saatlerinde yükseldi. Brent, küresel talebin iyileşmesi ve ABD'deki enflasyonun yavaşlaması işaretleri üzerine üç haftadan bu yana ilk haftalık artışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. ABD ham petrolü varil başına 79,18 dolarda yer alırken, Brent %0,1 artışla varil başına 83,35 seviyesine yükseldi. Altın fiyatları ise ons başına 2.377,25 dolarda işlem görüyor.

Editör: Halit Alptekin