Petrol fiyatları, Cuma günü Asya işlem saatlerinde yükseldi. Brent ham petrol fiyatları, küresel talepteki iyileşme ve ABD'de enflasyonun yavaşladığına dair işaretlerin desteğiyle üç haftadan bu yana ilk haftalık yükselişini kaydetmeye doğru ilerliyor.

Brent ve Batı Teksas Ham Petrol Fiyatları

Brent ham petrol fiyatları, 21 sent veya %0,3 artarak GMT 00:18 itibarıyla varil başına 83,48 dolara yükseldi. ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri ise 18 sent veya %0,2 artışla varil başına 79,41 dolara ulaştı. Brent ham vadeli kontratları haftalık %1'lik bir artışa doğru ilerlerken, Batı Teksas ham vadeli kontratları haftalık %1,4'lük bir artışa doğru ilerliyor.

Stoklardaki Düşüş ve Petrol Talebi

Büyük küresel ticaret merkezlerindeki petrol ve rafine ürün stoklarındaki son düşüşler, petrol talebine olan iyimserliği artırdı ve önceki haftalarda ham petrol fiyatları üzerinde ağır bir baskı yaratan stok artış eğilimini tersine çevirdi. Brent ham vadeli kontratları, bu yılın en yüksek fiyatından yaklaşık %10 düşüşle 12 Nisan'da varil başına 92,18 dolara ulaştı. ABD'deki petrol ve yakıt stokları geçen hafta düşerken, Singapur'daki orta distile yakıt stokları bu hafta yaklaşık üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

ABD Ekonomik Verileri ve Petrol Fiyatları

ABD'de son dönemde açıklanan ekonomik göstergeler, küresel talebe ilişkin iyimserliği güçlendirdi. Çarşamba günü yayınlanan veriler, ABD'de tüketici fiyatlarının Nisan ayında beklenenden daha az yükseldiğini gösterdi ve bu da ülkedeki faiz oranlarının düşürüleceği beklentilerini destekledi. Beklentiler, Perşembe günü açıklanan ve ABD işgücü piyasasında istikrarın olduğunu gösteren verilerin ardından daha da ivme kazandı. Düşük faiz oranlarının, doların değerinin düşmesine yardımcı olabileceği ve bunun da petrolü diğer para birimlerini tutan yatırımcılar için daha ucuz hale getirip talebi artırabileceği unutulmamalı.

Editör: Halit Alptekin