New York borsası, ABD'de enflasyonun Mayıs ayında beklentilerin altında kalması ve Federal Rezerv'in (Fed) bu yıl birden fazla faiz indirimi yapabileceği beklentilerinin artmasıyla güne yükselişle başladı.

Dow Jones Endeksi 300 Puan Üzerinde Değer Kazandı

Açılışta, Dow Jones endeksi 300 puanın üzerinde değer kazandı ve %0,83 artarak 39.067,34 puana çıktı. S&P 500 endeksi %0,81 artışla 5.418,92 puana ve Nasdaq endeksi %0,89 kazançla 17.497,45 puana yükseldi. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri açılışta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Enflasyon Verileri Piyasaları Rahatlattı

Fed'in faiz kararı öncesinde açıklanan verilerin ABD'de enflasyonun Mayıs ayında yavaşladığını göstermesiyle pay piyasaları güne pozitif bir başlangıç yaptı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs ayında aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda %3,3 ile beklentilerin altında arttı. Çekirdek TÜFE de Mayıs ayında aylık %0,2 ve yıllık %3,4 ile beklentilerin altında arttı. Çekirdek enflasyon, aylık bazda Ekim 2023'ten, yıllık bazda ise Nisan 2021'den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Analistlerin Beklentileri

Analistler, beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin Fed'in bu yıl birden fazla faiz indirimi yapabileceği yönündeki beklentileri güçlendirdiğini belirtti. Enflasyonist baskıların hafiflediğini gösteren verilerin ardından ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi 10 baz puanın üzerinde düşerek %4,27 seviyesine geriledi. Dolar endeksi de %1'in üzerinde azalışla 103,9 seviyesine indi.

Fed'in Faiz Kararı Bekleniyor

Analistler, Fed'in ne zaman faiz indirimine gideceğine yönelik belirsizliğin sürdüğünü ve bankanın bugün açıklayacağı faiz kararının ardından yayımlanacak "nokta grafiği"nin olası faiz indirimlerinin boyutu ve zamanlamasına dair ipuçları vermesinin beklendiğini belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaların da yatırımcıların odağında olduğuna işaret eden analistler, Powell'ın sözlerinden bankanın gelecekte atacağı adımlara ilişkin işaretler aranacağını aktardı.

Editör: Merve Öney