İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Anadolu Yakası'nda Üsküdar, Kadıköy ve Maltepe ilçelerini birbirine bağlayacak olan yeni tramvay hattının Ulaşım Etüt Raporu'nu onayladı. İBB Meclisi'nin haziran ayı ikinci birleşiminde, Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı'nın fizibilite çalışmaları tamamlandı.

Yeni Hat 21,3 Kilometre ve 33 Duraktan Oluşacak

Ulaşım ve Trafik Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun ortak raporuna göre, tramvay hattı Üsküdar Meydanı'ndan başlayarak Kadıköy rıhtımına, oradan da Maltepe’ye uzanacak. Toplam 21,3 kilometre uzunluğunda olacak hat, 33 duraktan oluşacak.

Yolcu Sayıları ve Entegrasyon

Hattın yapımına bu yıl içerisinde başlanması hedefleniyor. Günlük yolcu sayıları, 2027'de 198 bin 964, 2040'ta 277 bin 302 ve 2050'de 312 bin 356 olarak hesaplandı. "AnadoluTRAM" ismi verilen hat, Söğütlüçeşme durağında Marmaray'la ve yeni projelendirilen Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattı ile entegre olacak. Ayrıca güzergah üzerinde Ümraniye-Ataşehir-Göztepe ile Dudullu-Bostancı metro hatlarıyla da bağlantı sağlayacak.

Oy Birliğiyle Kabul Edildi

Mecliste gündeme gelen Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı Ulaşım Etüt Raporu, oy birliğiyle kabul edildi. Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, projenin İstanbul’un ulaşım altyapısına büyük katkı sağlayacağı belirtildi.

Editör: Halit Alptekin