Fransa'da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından piyasalarda sert hareketler meclisi. Son bir düşüş düşüş değişimi olan CAC 40 takvimi, seçim sonrası ilk günün gününde yüzde 2,4 düşüşle başladı. Bugün ise endekste sınırda bir toparlanma görüldü.

Macron Erken Seçim Kararı Aldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağ Avrupa Parlamentosu seçimlerinde açık farkla gelmesi üzerine parlamentoyu feshederek birinci genel seçim kararını aldı. Ulusal Birlik Partisi yüzde 31,50'lik oranla birinci sırada yer aldı. Macron'un partisi Rönesans ise yüzde 15,2 ile ikinci oldu.

Piyasalardaki Dalgalanma Devam Ediyor

Seçim sonuçlarının ardından CAC 40'ta bir ayda 388 puan düşerek yüzde 4,7 değer kaybetti. Endeks, seçim sonuçlarının açıklanmasıyla sert bir düşüş yaşadı. Güne yüzde 0,46 artışla yükselen endeks 7,825 euroya yükseldi. Ülkede 10 yıllık faiz faizi yüzde 3,33 ile yılın zirvesine çıktı.

Piyasa Tepkileri Yakında İzleniyor

Endeks, seçim sonuçlarının ardından ilk işlem gününde güçlü bir satışla başladı ve yüzde 2,4 düşüşle 7.820 euroya geriledi. Bu düşüş, Temmuz 2023'ten beri en büyük düşüş oldu. Piyasa yakından takip ediliyor.

Normal Seçim Takvimi Bozuldu

Fransa'da seçimler genellikle her 5 yılda bir, yeni Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yapılır. Genel olarak bir sonraki seçimlerin 2027 yılı boyunca yapılması gerekiyordu. Ancak yaşanan gelişmelerle bu takvim öne çıkarıldı.

Editör: Merve Öney