Bitwise tarafından hazırlanan son rapor, kripto para ve yapay zeka sektörlerinin 2030 yılına kadar küresel GSYİH’ya toplamda 20 trilyon dolar katkıda bulunabileceğini öne sürüyor. Bitwise Kıdemli Kripto Araştırma Analisti Juan Leon, "Yapay zeka ve kriptonun kesişimi, insanların düşündüğünden çok daha büyük olacak" dedi.

Bitcoin Madencileri ve Yapay Zeka Ortaklığı

Leon, bu iki sektör arasındaki iş birliği fırsatlarından birinin, Bitcoin madencileri ile yapay zeka arasında ortaya çıkan ortaklık olduğunu vurguladı. Yapay zeka alanındaki büyük gelişmeler, çip üreticisi Nvidia’nın piyasa değerinin 3 trilyon dolara ulaşarak Microsoft ve Apple’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü şirketi haline gelmesine neden oldu.

CoreWeave'in Devralma Teklifi

Raporda, Bitcoin (BTC) madencilerinin, güçlü çipler, yüksek teknolojili soğutma sistemleri ve bunlara eşlik eden altyapı da dahil olmak üzere yapay zeka firmalarının ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara sahip olduğu belirtildi. CoreWeave’in geçen hafta madenci Core Scientific (CORZ) için yaptığı devralma teklifinin bu talebin kanıtı olduğuna dikkat çekildi.

Kripto ve Yapay Zeka Kesişimi

Kripto ve yapay zekanın yalnızca Bitcoin madenciliği dışındaki diğer alanlarda da kesişme potansiyeline sahip olduğu ve bunların arasında bilgi doğrulama ve sanal asistanların da yer aldığı belirtildi. Kripto para piyasasının toplam değeri bugün itibarıyla 2,5 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Editör: Merve Öney