Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yayınlanan mayıs ayı nihai verilere göre, Almanya'da nisanda yüzde 2,2 olan yıllık enflasyon oranı mayısta yüzde 2,4'e yükseldi. 29 Mayıs'ta yapılan öncü tahminler bu artışı öngörmüştü.

Detaylar Netleşiyor: Fiyat Artışlarında Enerji ve Gıda Belirleyici
AB uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,1 artarken, yıllık bazda yüzde 2,8 yükseldi. Gıda fiyatlarında mayısta yıllık yüzde 0,6'lık bir artış gözlemlenirken, enerji fiyatları yüzde 1,1 düşüş gösterdi. Enerji hariç enflasyon ise yüzde 2,8 olarak kaydedildi.

Destatis Başkanından Açıklamalar: Enflasyon Yükselişi Hizmet Sektöründen
Destatis Başkanı Ruth Brand, yapılan değerlendirmede, Almanya'da enflasyonun tekrar yükselişe geçtiğini ve bunun ana sebebinin hizmet sektöründeki fiyat artışları olduğunu belirtti. Brand ayrıca, enerji ve gıda fiyatlarının yıl başından bu yana genel enflasyonu düşürdüğünü vurguladı.

Gelecek Projeksiyonları: Enflasyon Oranları Düşüşe Geçiyor
Son iki yılın yüksek enflasyon oranları artık geride kalırken, Almanya'nın önde gelen ekonomik araştırma enstitüleri, ülkenin geçen yıl yüzde 5,9 olan enflasyonunun bu yıl ortalama yüzde 2,3'e düşmesini öngörüyor.

Editör: Merve Öney