Milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı Temmuz ayında belirlenecek zam oranlarına çevrildi. 3 Temmuz’da TÜİK, Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bu kritik verinin ardından yeni dönem maaş zamları netleşecek. Peki, kulislerde konuşulan zam oranları ne? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tüm detaylar...

Zam Oranları ve Enflasyon Farkı

Temmuz ayında memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları belirlenirken, Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, ilk beş aylık enflasyon farkının SSK ve Bağkur emeklileri için %22,72, memur ve memur emeklileri için ise toplu sözleşmeden kaynaklı %17,38 oranında kesinleştiğini belirtti. Yılmaz, Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte bu oranların SSK ve Bağ-Kur emeklileri için %25,86, memur ve memur emeklileri için ise %20,39 olarak şekillenebileceğini söyledi.

Refah Payı Beklentisi

Emin Yılmaz, özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %5 ile %10 arasında bir refah payı verileceğini düşündüğünü ifade etti. Yılmaz, “Bana göre %5’lik oran daha ağır basmaktadır. Enflasyonun yılın ikinci yarısı itibarıyla düşüş göstermesi bekleniyor. Bu nedenle yapılacak refah payı uygulaması daha düşük tutarda belirlenecektir.” dedi. Memur emeklileri için ise refah payının %10 olarak verilmesi gerektiğini, böylece SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerine toplamda %30,86 oranında zam yapılacağını belirtti.

Memurlar İçin Refah Payı Yok

Yılmaz, memurlar için refah payı verilmesinin beklenmediğini, çünkü 2023 yılı Temmuz ayında 8077 TL seyyanen bir ödeme yapıldığını ve bu artışın kanunla kalıcı hale geldiğini belirtti. Geçmişte yapılan bu seyyanen artıştan ötürü, bu dönemde memurlara refah payı verilmesinin düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

En Düşük Emekli Maaşı Tahmini

En düşük emekli maaşı konusunda en güçlü tahminin taban aylıklara yapılacak güncelleme olduğunu belirten Yılmaz, rakamların 12 bin 500 veya 15 bin TL arasında olabileceğini öngördü. Ayrıca, kök aylıklara enflasyon farkı uygulandığı için özellikle 8 bin TL’nin altında kök aylığı olanlara hissedilir bir zam yapılamadığını ve bu nedenle kök aylıkların 10 bin TL’nin üzerine revize edileceğini düşündüğünü söyledi.

Editör: Halit Alptekin