Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceği beklentisiyle Türkiye ekonomisinin 2024'te %2,7, 2025'te ise %3 büyüyeceğini öngördü. Banka, faaliyet gösterdiği ekonomileri kapsayan Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunu yayımladı.

Büyüme Tahminleri Revize Edildi

EBRD, geçen yıl eylül ayında %3 olarak öngördüğü Türkiye ekonomisi büyüme tahminini %2,7 olarak güncelledi. Bu revizyon, enflasyonla mücadele kapsamında uygulanan sıkı para ve maliye politikasının etkisiyle yapıldı. Türkiye ekonomisinin 2025'te ise %3 büyümesi bekleniyor.

Ekonomik Politikalar ve Yatırımlar

Rapora göre, Türkiye ekonomi politikası, vergi artışları ve daha güçlü makro ihtiyati tedbirlerle sıkılaşırken, geçen yılki ekonomik büyüme deprem sonrası yeniden yapılandırma çabalarının etkisiyle hizmet sektörü tarafından yönlendirildi. Haziran 2023'ten bu yana daha ortodoks politikalara dönüş, yerli ve uluslararası yatırımcılar arasında güveni artırdı ve Türkiye, 10 yılı aşkın süreden sonra ilk kez bir büyük derecelendirme kuruluşundan ülke not artışı aldı.

Riskler ve Zorluklar

EBRD, yüksek enflasyon, Avrupa'da yavaş büyüme, bölgede artan jeopolitik gerginlikler ve yüksek kısa vadeli dış finansman ihtiyaçları gibi risklerin sürdüğünü belirtti. Ayrıca, sıkı küresel finansman koşullarının da risk oluşturduğunu vurguladı.

Anadolu'nun ilk şirketi 4 bin yıl önce 15 kilo altınla kuruldu! Anadolu'nun ilk şirketi 4 bin yıl önce 15 kilo altınla kuruldu!

EBRD'nin Türkiye Yatırımları

EBRD, 2009'dan bu yana Türkiye'de 442 projeye ve ticaret finansmanı girişimlerine 19,8 milyar avro yatırım yaptı. Bu yatırımın %93'ü özel sektöre sağlandı.

Editör: Halit Alptekin