Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Amsterdam'da düzenlenen Yabancı Bankacılar Birliği'nin Yıllık Genel Kurul Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Powell, ABD ekonomisinin son zamanlarda iyi performans gösterdiğini, ancak enflasyonu hedefe düşürmenin "sorunsuz bir yol" olmasını beklemediklerini ifade etti.

Ekonomik Performans ve İş Gücü Piyasası

Powell, ABD ekonomisinin son dönemde genel olarak iyi bir resim çizdiğini ve iş gücü piyasasının güçlü olduğunu belirtti. Ancak, enflasyon konusunda ilk çeyrekte beklenen ilerlemenin kaydedilmediğine dikkat çekti. Son dönemde gelen verilerin sabırlı olunması ve kısıtlayıcı para politikasının etkili olması gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

Enflasyon ve Para Politikası

Powell, enflasyonun düşeceğine olan güveninin yılın ilk üç ayındaki verilere göre azaldığını söyledi. "Enflasyonun aylık bazda geçen yıl elde ettiğimiz düşük değerlere daha yakın seviyelere gerilemesini bekliyorum. Ancak bu konuda daha fazla veriye ihtiyacımız var," dedi.

Ayrıca, bugün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini "oldukça karışık" olarak nitelendirdi ve bu verilerin enflasyon görünümüne ilişkin belirsizlikler yarattığını belirtti.

Gelecek Adımlar Neler?

Powell, enflasyonun daha kalıcı olup olmayacağına ilişkin bir soruya, bu konuda kesin bir yargıya varmak için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu kaydetti. Kısıtlayıcı para politikasının enflasyonu düşürmesinin beklenenden daha uzun sürebileceğini düşündüğünü ifade etti. Ayrıca, mevcut verilere dayanarak, bir sonraki hamlenin faiz artırımı olmayabileceğini ve politika faizinin mevcut seviyesinde kalabileceğini düşündüğünü belirtti.

Editör: Merve Öney