Finansal Hizmetler Güven Endeksi yükseldi! Finansal Hizmetler Güven Endeksi yükseldi!

Mart ayında, kredi kartı nakit çekim oranları, Merkez Bankası'nın faiz oranını %5'e çıkarmasının ardından şubat ayına göre %26,3 oranında düştü. 16 Mart'ta yürürlüğe giren bu faiz oranı, kredi kartından nakit çekim işlemlerini doğrudan etkiledi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Mart ayında kredi kartından nakit çekim %26,32 düşüşle 89,34 milyar liraya indi.

Faiz Artışının Etkileri

Ekonomim'den Şebnem Turhan'ın haberine göre, Merkez Bankası'nın Mart ortasında, Ramazan Bayramı haftasından hemen önce kredi kartlarından ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim faizini %5’e yükseltti. Bu değişiklikle, aylık azami akdi faiz oranı %4,42’den %5’e yükseltildi. Faiz oranının artışı, Ocak ve Şubat aylarında rekor seviyelere ulaşan kredi kartı nakit çekimlerinde keskin bir düşüşe neden oldu. Mart ayında %5 faizin devreye girmesiyle kredi kartından nakit çekim %26,32 azalarak 89,34 milyar liraya düştü. Nakit çekim işlem adedi de şubat ayına göre %18,44 azaldı. Faiz artışının etkisinin Nisan ve Mayıs aylarında da devam etmesi bekleniyor.

Kredili Mevduat Hesaplarındaki Artış

Kredili mevduat hesaplarında ise artış sürüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bireysel kredili mevduat hesapları bakiyesi 3 Mayıs itibariyle 237 milyar 320 milyon liraya yükseldi. 16 Mart'ta faizin %5'e yükselmesiyle Nisan'ın ilk haftasında %3,67’lik bir düşüş yaşansa da, takip eden haftalarda %5,5’in üzerinde haftalık artışlar görüldü. 3 Mayıs itibariyle bir önceki haftaya göre %2,3’lük büyüme gerçekleşti. Tüzel kişilerin KMH bakiyesi ise aynı haftada %3,9 artışla 122 milyar 841 milyon liraya yükseldi.

Editör: Halit Alptekin