Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin istasyonlarda aynı fiyata satılmasına ilişkin Kurul kararı yürürlüğe girdi. Bu düzenleme ile Türkiye genelindeki 13 bin akaryakıt bayisinde fiyatlar güncellendi.

Aynı Tür Akaryakıtta Fiyat Farkı Kaldırıldı

EPDK'nın Kurul kararına göre, bugün itibarıyla akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulanmayacak. Artık "95 oktan benzin ve dizel, ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro" gibi ifadelerle farklı fiyatlarla ürün satışı yapılamayacak.

İsrail'den Türkiye'ye ekonomik misilleme! İsrail'den Türkiye'ye ekonomik misilleme!

Dağıtıcılar İçin Yeni Düzenlemeler

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceğini ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyeceğini belirtti. Açıklamada, tüketici nezdindeki belirsizliklerin önüne geçilmesinin, dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Kalite İzleme Sistemi Devam Ediyor

Türkiye'deki yaklaşık 13 bin bayinin en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla akaryakıt ihtiyaçlarını karşıladığı vurgulandı. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile bayilerde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile dolum terminallerinde kalite izlemesi aralıksız olarak sürdürülüyor.

Katkı Maddeleri ve İzin Süreçleri

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin yüzde 0,5'i geçmemek kaydıyla akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddeleri ekleyebileceğini belirtti. Bu işlem için kullanılacak katkı maddelerine ilişkin dağıtıcı lisansı sahiplerinin EPDK'yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı kaydedildi.

Editör: Halit Alptekin