Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol Piyasasında Uygulanacak Teknik Kriterler Hakkında Yönetmelikte önemli bir güncelleme gerçekleştirdi. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile "Sürdürülebilir Denizcilik Harmanlama Bileşeni (SDHB)" tanımı eklendi. Bu yeni bileşen, fosil olmayan kaynaklardan üretilmiş, denizcilik yakıtlarıyla harmanlanabilen ve uluslararası geçerliliği olan sürdürülebilirlik sertifikasına sahip olacak.

Zorlu Enerji, İsrail’deki hisselerini satıyor! Zorlu Enerji, İsrail’deki hisselerini satıyor!

Biyodizel Kullanımı ve Tüketici Bilgilendirmesi

Denizcilik yakıtlarının hazırlanmasında biyodizel kullanılması durumunda, karışım oranı ve nihai üründe biodizel varlığı, kullanıcıya teslim edilecek analiz raporlarında veya belgelerde açıkça belirtilecek. Denizcilik yakıtlarında biyodizel içeriği olan ürünler, tüketicinin rızası olmaksızın deniz araçlarına teslim edilmeyecek.

Harmanlama Bileşenlerinin Kullanım Oranları

Yeni düzenlemelere göre, sürdürülebilir denizcilik harmanlama bileşenleri, denizcilik yakıtlarının hazırlanmasında yüzde 30'a kadar kullanılabilecek.

Ham Petrol ve Akaryakıt Düzenlemeleri

Ayrıca, EPDK'nin 9822 Sayılı Ham Petrol, Akaryakıt, İhrakiye, Madeni Yağ, Baz Yağ ve Petrolle İlişkili Maddelere Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu değişiklik ile "Jet Yakıtına Harmanlanan Ürün" bölümünün ardından "Denizcilik Yakıtlarıyla Harmanlanan Ürün" kategorisi eklendi, petrol piyasasındaki düzenlemelere yeni bir boyut getirildi.

Editör: Halit Alptekin