Enerji sektörünün gözü kulağı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya liderliğindeki müttefiklerinin oluşturduğu OPEC+ grubunun 3 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştireceği önemli toplantıda olacak.

Yapılacak çevrimiçi toplantı, üye ülkelerin enerji bakanlarını bir araya getirerek, petrol piyasasının son durumunu ve örgütün mevcut petrol üretim kesintilerini değerlendirme fırsatı sunacak.

Toplantı Detayları ve Beklentiler

Yapılacak Ortak Bakanlık İzleme Komitesi (JMMC) toplantısı, TSİ ile saat 14:00'de başlayacak. Enerji piyasalarındaki kaynaklar, daha önce alınan üretim kesintilerini uzatma kararına atıfta bulunarak, herhangi bir değişiklik önerisinin gündeme gelmesinin beklenmediğini ifade ediyorlar. Katılımcılar, mevcut politikaların piyasa dengesine olan etkilerini ele alacaklar.

Rusya'nın Üretim Stratejisi

Alexander Novak, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı ve enerji politikalarının baş mimarı, ülkesinin ikinci çeyrekte petrol üretiminde bir azalmaya gitme kararı aldığını duyurdu. Bu hamle, Rusya'nın petrol ihracatını korurken, OPEC+ içindeki üretim kesintilerinin adil bir şekilde paylaşılmasını amaçlıyor.

Editör: Merve Öney