Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, enerji güvenliğinin artırılmasını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının genişletilmesini hedefleyen, Avrupa ve Orta Asya bölgesinde örnek teşkil edecek 2 milyar dolarlık bir girişimi onayladı.

Bu durum, Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanındaki kapasitesini büyük ölçüde artırmasına yönelik bir adım olarak görülüyor.

ECARES Programı ile Hedef Büyük

On yıllık bir süreci kapsayan Avrupa ve Orta Asya Yenilenebilir Enerji Ölçeklendirme (ECARES) programı kapsamında, başlangıçta 15 gigavatlık yenilenebilir enerji kapasitesinin sisteme eklenmesi ve 240 milyon metrik ton karbon emisyonunun azaltılması amaçlanıyor. Bu programın aynı zamanda özel sermaye finansmanında 6 milyar dolarlık bir hareketlilik sağlaması bekleniyor.

Türkiye'ye Özel Destek

Dünya Bankası, Türkiye'nin 2035 yılına kadar güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesini iki katına çıkarma hedefine destek vermek adına, Dağıtık Enerji İçin Piyasa Dönüşümünün Hızlandırılması Projesi'ne 657 milyon dolarlık bir finansman sağlayacak. Böylece, Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında kaydettiği ilerlemeyi daha da pekiştirecek.

Avrupa ve Orta Asya için Yeni Bir Yaklaşım

Dünya Bankası'nın Avrupa ve Orta Asya Bölgesi için sorumlu Başkan Yardımcısı Antonella Bassani, enerji güvenliğinin sağlanmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin altını çizerken, bölge ülkelerinin bu alanda ilerlemesini desteklemek amacıyla yeni stratejilerin gerekli olduğunu vurguladı. Bassani, Dünya Bankası'nın bu süreçte özel sermaye çekilmesi için gerekli ortamın oluşturulmasına yardımcı olacağını belirtti.

Türkiye'nin Enerji Dönüşümündeki İddialı Program

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye'nin enerji dönüşümü konusunda gelişmekte olan piyasalarda göze çarpan en iddialı programlarından birini yürüttüğünü ifade etti. Lopez, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesini artırma yolundaki kararlılığını olumlu bir şekilde karşıladıklarını ve ülkenin enerji güvenliğini sağlama, enerji maliyetlerini düşürme ve iklim değişikliğiyle mücadele çabalarında yanında olacaklarını belirtti.

Editör: Merve Öney