Dünyanın en büyük vadeli işlem borsası olan CME Group, Wall Street para yöneticileri arasında kripto para sektörüne maruz kalmak için artan talepten yararlanmayı amaçlayarak bu yıl bitcoin ticaretine başlamayı planlıyor. Financial Times'ın üç kaynağa dayandırdığı haberine göre, Chicago merkezli grup, kripto para birimini düzenlenmiş bir pazarda alıp satmak isteyen tüccarlarla görüşmeler yapıyor. Bu çerçevede İsviçre merkezli piyasa katılımcıları ile görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor.

Plan Henüz Kesinleşmemiş

Planın henüz kesinleşmemiş olduğu, ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun Ocak ayında doğrudan bitcoin'e yatırım yapan borsa fonlarını onaylamasının ardından büyük Wall Street kurumlarının dijital varlıklar sektörüne daha fazla girmesine yol açabileceği ifade ediliyor. CME'nin halihazırda bitcoin vadeli işlemlerine ev sahipliği yaptığı, spot bitcoin ticaretinin başlatılmasıyla yatırımcıların baz işlemleri olarak adlandırılan işlemleri daha kolay yapmalarına olanak sağlayacağı kaydediliyor.

Baz Ticaretinin Önemi

Baz ticareti, profesyonel bitcoin tüccarları arasında yaygın bir strateji olup dayanak varlığı satın alırken vadeli işlem satmak için borç para almayı ve ikisi arasındaki küçük boşluktan kazanç elde etmeyi içeriyor. Hazine baz ticaretinin büyük bir kısmının CME platformlarında gerçekleştiği bildiriliyor.

Meme coinler nasıl ilgi odağı oldu? Meme coinler nasıl ilgi odağı oldu?

Spot Bitcoin Ticaretinin Potansiyeli

Spot bitcoin ticaretinin başlatılması, yatırımcıların daha kolay ve güvenli bir şekilde bitcoin ticareti yapabilmesine olanak tanıyacak. Bu adımın, Wall Street'in dijital varlıklara olan ilgisinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Editör: Halit Alptekin