Securities and Exchange Commission (SEC) Başkanı Gary Gensler, CNBC'ye verdiği röportajda kripto yatırımcılarının şirketlerden yeterli bilgi alamadığını ve bu durumun Amerikalı yatırımcıların korunmasını nasıl sağlanacağı sorusunu gündeme getirdiğini belirtti. Gensler, kripto varlıklarının çoğunun, ABD Yüksek Mahkemesi'nin yorumlarına göre, ülke yasaları çerçevesinde menkul kıymetler kategorisine girdiğini vurguladı.

Gümüş, Bitcoin'i geride bıraktı! Gümüş, Bitcoin'i geride bıraktı!

Yatırımcılar Kripto Varlıklarında Yeterli Şeffaflık Bulamıyor

Gensler, mevcut düzenlemelerin kripto varlıklarını yeterince kapsamadığını ve bu alanda yatırım yapanların gerekli açıklamaları alamadığına dikkat çekti. Kazanç sezonunda şirketlerin finansal sonuçlarını açıkladığı gibi, kripto varlıklarının da benzer bir şeffaflıkla işlem görmesi gerektiğini ifade etti.

Kripto Piyasasında Çelişkiler ve Yatırımcı Korunması Sorunları

SEC Başkanı, kripto piyasasının oldukça merkezileşmiş olduğunu ve piyasadaki aracıların sıklıkla çıkar çatışması içinde olduğunu belirtti. Gensler, New York Borsası'nda izin verilmeyen işlemlerin kripto piyasasında yaşandığını ve bu durumun yatırımcıların karşısında ciddi riskler oluşturduğunu dile getirdi. Gensler, "Amerikalı yatırımcının korunmasını nasıl sağlayacağız?" sorusu ile kripto varlık piyasasındaki düzenlemelerin yetersizliğine vurgu yaptı.

Editör: Halit Alptekin