Kripto borsalarında türev işlem hacmi, son yedi aydan sonra ilk kez büyük bir düşüş yaşadı. BloombergHT'nin raporlarına göre, türev işlem hacmi yüzde 26,1 oranında azalarak 4,57 trilyon dolara düştü.

Spot İşlem Hacminde Büyük Düşüş

Coinbase Global, Binance ve Kraken gibi önde gelen merkezi borsalarda spot işlem hacmi de benzer bir düşüş trendi gösterdi. Geçtiğimiz ay yüzde 32,6 oranında azalan spot işlem hacmi, 2 trilyon dolar seviyesine geriledi. Bu düşüş, Bitcoin'in rekor seviyelerden geri çekilmesiyle daha da belirginleşti.

Gümüş, Bitcoin'i geride bıraktı! Gümüş, Bitcoin'i geride bıraktı!

Binance Pazar Payında Düşüş

Dünya'nın en büyük kripto borsası Binance, Eylül 2023'ten bu yana ilk kez spot pazar payında düşüş yaşadı. Bu gerileme, piyasada yaşanan genel düşüş trendini pekiştiriyor.

Ekonomik Faktörler ve Piyasa Belirsizlikleri

CCData Araştırma Analisti Jacob Joseph'a göre, piyasa üzerindeki belirsizlikler ve jeopolitik gerilimler ticaret faaliyetlerini olumsuz etkiliyor.

Joseph, "Bitcoin halving olayından sonraki iki ay içinde ticaret faaliyetlerinin yavaşlaması, TÜFE enflasyon verilerinin yüksek çıkması ve Orta Doğu'daki gerilimler, piyasada korku yaratıyor" şeklinde konuştu.

Editör: Merve Öney