Çaykur, 2024 ürünü yaş çay alım fiyatına yapılan destekleme hariç %50, destekleme dâhil %68 zamdan sonra kuru çay fiyatlarına da ilk zammı gerçekleştirdi. Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın haberine göre, Çaykur, kuru çay fiyatlarına ortalama %24 oranında zam yaptı ve yeni fiyat listelerini toptan satış yapan şirketlere gönderdi.

Yeni Fiyat Listeleri

Çaykur'un en çok tüketilen iki çay markası olan Tiryaki ve Rize Turist çaylarında da zam yapıldı. Eylül 2023'te yayınlanan eski listede 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen toptan satış fiyatı 152,81 TL iken, yeni listede bu fiyat 189,54 TL olarak belirlendi. Böylece Rize Turist çayı %24 zamlandı.

Benzer şekilde, 1 kilogramlık Tiryaki çayının Eylül 2023'te tavsiye edilen toptan satış fiyatı 149,68 TL iken, yeni listede bu fiyat 185,66 TL'ye çıktı. Böylece Tiryaki marka çayın fiyatı da %24 zamlandı.

Spesifik Çaylarda Yüksek Zam Oranları

Çaykur'un tüm kategorilerindeki çaylara yapılan zamların çoğunluğu %24 seviyesinde iken, elekaltı, gurme, hediyelik gibi spesifik çaylardaki zam oranları ise ortalamanın üzerine çıkarak %39-68 arasında değişiyor. Çaykur, bayi alışlarında ortalama %22 olarak açıkladığı zam oranının, bayinin sahaya satışında ortalama %24 oranında olduğunu bildirdi.

Gelecek Dönemde Yeni Zam Beklentisi

Sektör paydaşları, yaş çay alım fiyatını destek primi dahil %68 artıran Çaykur'un, önümüzdeki dönemde kuru çay fiyatlarına kademeli olarak yeniden zam yapabileceğini ifade ediyor. Bu durum, tüketicilerin ve çayseverlerin önümüzdeki dönemde daha yüksek fiyatlarla karşılaşabileceğine işaret ediyor.

Editör: Halit Alptekin