CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı bir canlı yayında erken seçim çağrısında bulunarak, "Bana kalsa yarın karar alalım, 2 ay sonra yapalım seçimi ama benim elimde değil." dedi. Özel, 360 milletvekili olsa gereğini yapacağını ifade etti.

Sinan Ateş Cinayeti Davası

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, Sinan Ateş cinayeti davasını yakından takip ettiğini belirtti. "Bir ülkenin başkentinde, sokak ortasında güpegündüz bir cinayet işleniyor. MHP'den bir tek taziye yok, cenazeye katılım yok. Katılanlar istifa ediyor ve tepki gösteriyorlar. 4 gündür orada bir tiyatro var." diye konuştu.

Aklanma Çağrısı

Özel, Sinan Ateş'in ailesine ve eşine, kendisinin öldürülmesi için talimat verildiğini anlattığını, ancak bu iddianın soruşturulmadığını belirtti. "Azmettirenler arasında yok. Ama onlara 'Dokunulmazlığınızın kaldırılmasını kendiniz talep edin bu dosya özelinde ve gidin aklanın.' diyorum." dedi.

Sığınmacılar ve Esad Görüşmesi

Sığınmacılarla ilgili Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan randevu isteyip istemediği sorusuna Özel, "Yakında Şam ziyareti olacak. Türkiye ile Esad'ın masaya oturup, bu sorunu çözüp, Avrupa'dan da kaynağın bulunması için inanılmaz gayret sarf edeceğim." yanıtını verdi.

Erdoğan ile Görüşmeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmelere değinen Özel, "Türkiye, CHP'nin siyasetten ne anladığını görmüş oldu. Bayramlarda el sıkışabiliyor olmak, taziye vermek önemli şeyler. CHP, Türkiye'nin birinci partisi oldu ve siyasetin normalleşmesini istiyor." ifadelerini kullandı.

Erken Seçim Tartışmaları

Erken seçim tartışmalarına ilişkin olarak, "Erken seçim konusunda hiçbir farklı düşüncem yok. 360 milletvekilim olsa ben gereğini yaparım. Erdoğan'ın görevden ayrılmasının 2 yolu var: ya kendisi seçimleri yenileyecek ya da parlamentoda 360 el kalkacak." dedi.

UEFA ve Merih Demiral

UEFA'nın, A Milli Futbol Takımı oyuncusu Merih Demiral ile ilgili soruşturma açmasına dair, "Bunu doğru bulmuyoruz. Ceza olursa hep birlikte itiraz ederiz. Milli takımı rahat bırakmak lazım, onların cumartesi günkü maça konsantre olması lazım." diye konuştu.

Kıbrıs Ziyareti

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı dolayısıyla 18 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gideceğini belirten Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraber gitmeyeceğini söyledi.

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı

Özel, olası bir erken seçimde CHP'nin cumhurbaşkanı adayını belirleme sürecinde, "En geniş katılımla bu kararı vermek lazım. Aday belirlendiğinde seçimi kazanmış olsun bu sefer. Yüzde 62-65 ile kazanmalıyız." dedi.

Partide Değişim

CHP'nin Tüzük Kurultayı'na "Değişim Kurultayı" dediklerini belirten Özel, "Bu partiyi yapılacak ilk genel seçimlerde iktidar yapmazsam, ertesi gün yokum." ifadelerini kullandı.

Editör: Halit Alptekin