TÜİK'in açıkladığı üretici enflasyonu rakamları sonrası akaryakıt, alkollü içkiler ve tütün mamullerinde ÖTV arttı. Bu artışın ardından içki markaları da kendi zamlarını ekledi. Rakı, votka ve cin fiyatları önemli ölçüde yükseldi.

ÖTV Zammı ve İçki Fiyatları

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 6 aylık üretici enflasyonu rakamlarını açıklamasının ardından, özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları akaryakıt, alkollü içkiler ve tütün mamullerinde arttı. Bu artışla birlikte, içki markaları da kendi zamlarını ekledi. 70’lik rakıya bugün itibariyle tam 150 TL zam geldi. Standart bir 70'lik rakı 925 TL oldu. Yeni fiyatlarla birlikte 70'lik votka 619 TL'ye, 70'lik cin ise 679 TL'ye yükseldi. Bir bira firması ise bira fiyatlarına 15-20 TL arasında zam yaptı.

Haziran Ayı Enflasyon Verileri

Geçtiğimiz günlerde haziran ayı enflasyon verileri açıklanmış, alkollü içki, akaryakıt ve tütün mamullerinde ÖTV, üretici enflasyonu oranında otomatik olarak güncellenmişti. Otomatik ÖTV zammına bağlanan alkol, tütün ve akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sine yapılacak artış oranı, ilk altı aylık ÜFE oranında yani %19,49 oldu.

Üretici ve ÖTV Zammı Detayları

Gelen ÖTV artışı ile birlikte 70'lik rakının üretici zammı hariç ortalama satış fiyatının 853 TL olması bekleniyordu. Ancak bugün itibariyle üretici firmalar ÖTV zammına kendi zamlarını da ekleyerek satış fiyatını 925 TL'ye kadar çıkardı. Öte yandan enflasyon rakamlarının ardından gelen otomatik ÖTV zammı ile birlikte dün akaryakıt fiyatları da artmış, litrede motorine 2 lira 7 kuruş, benzine 2 lira 21 kuruş, otogaza 95 kuruş zam gelmişti. Ayrıca sigara fiyatları da zamlandı.

Editör: Halit Alptekin