ABD enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte Federal Rezerv'in faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi altın fiyatlarını yükseltti. Bu hafta da artış trendinde olan altın, üst üste ikinci haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Altın Fiyatlarında Artış

Altın, spot işlemlerde GMT 02:36 itibarıyla ons başına yüzde 0,1 artışla 2.379,14 dolara yükseldi. Bu hafta yüzde 0,7'lik bir artış kaydetti. ABD altın vadeli işlemleri ise 2.383,20 dolara yerleşti.

Dolar Endeksindeki Düşüş

Dolar endeksi, haftanın başından bu yana rakip para birimleri karşısında yüzde 0,6 düşüş gösterdi ve bu da altını diğer para birimlerini tutanlar için daha cazip hale getirdi. IG piyasa uzmanı Yip Jun Rong, "En son ABD ekonomik verileri, Fed'in 2024'te faiz oranlarında erken indirimleri düşünmesi için alan sağladığından, altın fiyatlarındaki yükseliş eğilimi devam edebilir," dedi. Ayrıca, altının yükselişinde bir sonraki hedefin rekor seviyeler olduğunu belirtti.

Enflasyon Verilerinin Etkisi

Bu hafta yayınlanan ve enflasyondaki yavaşlamayı gösteren veriler Federal Rezerv için olumlu bir gelişme olsa da, politika yapıcılar henüz faiz kesintilerinin zamanlaması hakkında kamuoyuna bir açıklama yapmadılar. Altın, enflasyona karşı bir koruma sağlarken, yüksek faiz oranları getiri sağlamayan altına sahip olmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Diğer Değerli Metaller

Diğer değerli metallerle ilgili olarak, gümüş spot işlemlerde yüzde 0,2 düşüşle ons başına 29,53 dolara geriledi. Paladyum ise yüzde 1,1 düşüşle 982,77 dolara geriledi. Platinum, bir önceki seansta 12 Mayıs 2023'ten bu yana en yüksek seviyelerini kaydettikten sonra yüzde 0,3 artışla 1.060,15 dolara yükseldi ve hafta başından bu yana yaklaşık yüzde 7 arttı.

Editör: Halit Alptekin