Brent petrolün varil fiyatı, Cuma günü 92,18 dolara kadar yükseldikten sonra günü 90,45 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün, saat 09.28 itibarıyla yüzde 0,58'lik bir azalışla 89,92 dolara geriledi. Aynı zamanda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85,17 dolardan işlem gördü.

Orta Doğu'daki Gerilim ve Diplomatik Girişimler

Fiyatlardaki bu düşüş, İran ve İsrail arasında tansiyonun azaltılmasına yönelik artan diplomatik çabaların etkisi altında gerçekleşti. İran'ın İsrail'e yönelik misilleme saldırısı beklentisiyle Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkan petrol fiyatları, bölgedeki gerilimin azaltılmasına yönelik çalışmaların arz endişelerini hafifletmesiyle düştü.

Yabancı yatırımcıların borsaya ilgisi zirvede! Yabancı yatırımcıların borsaya ilgisi zirvede!

ABD Dışişleri Bakanı'nın Rolü ve İlerleyen Süreç

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve İngiltere'nin dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmelerde, İsrail-İran gerilimini ele aldı ve ABD'nin bölgedeki tansiyonun artmasını istemediğini vurguladı. Bu açıklamalar, bölgedeki gerilimin hafifleyeceğine ve daha fazla arz kesintisi yaşanmayacağına yönelik umutları güçlendirdi.

Teknik Analiz ve Piyasa Beklentileri

Brent petrolde, 90,27 ile 90,37 dolar arasının direnç, 90,04 ile 89,91 dolar arasının ise destek bölgesi olarak izleneceği ifade ediliyor. Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını düşürmek konusunda acele etmeyeceğine dair öngörüler de fiyatların aşağı yönlü hareketine destek veriyor.

Editör: Halit Alptekin