Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP), nisan vadeli BIST 30 endeks kontratı, haftanın ilk işlem gününde önceki kapanışının yüzde 0,7 altında, 10.674,50 puan seviyesinden başladı. Geçen hafta  Salı günü ise alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 0,5 üzerinde, 10.752,25 puandan tamamladı. Akşam seansı ise Arefe dolayısı ile gerçekleşmemişti.

Küresel ve Bölgesel Gerilimlerin Piyasalar Üzerindeki Etkisi

Küresel piyasalar, İran'ın İsrail'e yönelik saldırıları sonrası Orta Doğu'daki gerilimin azalma beklentisi ile haftaya pozitif başladı. İran'ın İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle yaptığı saldırılar, Orta Doğu'da gerilimi tırmandırmıştı. ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail'e olası bir karşı saldırıda destek vermeyeceğini açıklaması ile gerilimin azaldığı belirtildi.

Haftalık Ekonomik Gündem ve Piyasa Beklentileri

Brent petrol, üç haftanın zirvesinde! Brent petrol, üç haftanın zirvesinde!

Analistler, hafta boyunca hem yurt içinde işsizlik oranı ve bütçe dengesi gibi önemli ekonomik göstergelerin hem de yurt dışında Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi ve ABD'de perakende satışlar ile New York Fed imalat sanayi endeksi gibi verilerin piyasaların odağına yerleştiğini ifade etti. Ayrıca, nisan vadeli endeks kontratında 10.700 ve 10.800 seviyelerinin direnç, 10.600 ve 10.500 puanların ise destek konumunda olduğu belirtildi.

Editör: Halit Alptekin