Japonya'nın Nikkei endeksi, tahvil getirilerindeki artışın teknoloji ve emlak şirketlerini olumsuz etkilemesi sonucu Perşembe günü düşüş yaşadı. Ancak, bankacılık sektörü daha yüksek borçlanma maliyetlerinden fayda sağlayarak büyük kayıpların önüne geçti.

Nikkei Endeksindeki Son Durum

Nikkei endeksi %0,35'lik bir düşüşle 39.442,63 puandan kapandı. Önceki haftanın en düşük seviyesi olan 39.065,31 puana kadar geriledi ve 39.000 puanın altına düşme riskiyle karşı karşıya kaldı. Yıl içinde ise yaklaşık %18'lik bir artışla 22 Mart'ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 41.087,75 puana ulaştı.

Topix Endeksindeki Gelişmeler

Topix endeksi ise kayıplarını kazanca dönüştürerek %0,15 artışla kapandı. Bu, büyüme stoklarında yaşanan %0,13'lük kayıpları değer stoklarındaki %0,42'lik artışla telafi etti.

Borsa yükseliyor, yatırımcı rekoru kırıldı! Borsa yükseliyor, yatırımcı rekoru kırıldı!

Sektörel Performans ve Hisseler

Emlak sektörü, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'ndaki 33 alt sektör arasında %2,2'lik düşüşle en çok değer kaybeden oldu. Mitsui Fudosan hisseleri %4'ten fazla düşüşle en kötü performansı sergiledi. Buna karşın, ham petrol fiyatlarındaki artıştan yararlanan bankacılık sektörü %2,1 artışla dördüncü sıraya yerleşti.

Japon Devlet Tahvili Getirileri ve Yabancı Yatırımcılar

10 yıllık Japon devlet tahvili getirisi, ABD tahvil getirilerindeki artışın ardından %0,855 ile beş ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu durum, yabancı yatırımcıların Japon hisse senetlerine olan ilgisini etkiledi. Tokyo Electron ve Screen Holdings hisseleri, sırasıyla %0,94 ve %2'den fazla kayıpla dikkat çekti.

Editör: Halit Alptekin